Atentát na premiéra Fica je výsledkom niekoľkoročných nenávistných prejavov, hovorí politológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SNS:  Stretnutie koaličných strán
Predseda strany SMER-SD Robert Fico (v popredí) počas stretnutia koaličných strán za účasti predsedu SNS Andreja Danka, predsedu vlády a strany Smer - sociálna demokracia (SMER - SD) Roberta Fica a predsedu strany Hlas - sociálna demokracia (HLAS - SD) Petra Pellegriniho v sídle Slovenskej národnej strany (SNS), na ktorom chcú deklarovať svoj jasný postoj, aby sa prezidentom SR nestal Ivan Korčok. Bratislava, 3. apríl 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri atentáte na premiéra Roberta Fica je podľa politológa Gabriela Eštoka z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach politický motív vysoko pravdepodobný.

Uviedol to pre agentúru SITA v súvislosti so stredajšou streľbou na premiéra na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Dodal tiež, že politológovia i sociológovia opakovane poukazovali na dlhodobú a hlbokú polarizáciu slovenskej spoločnosti aj negatívne dopady živenia nenávisti medzi rozličnými politickými skupinami a ich sympatizantmi.

„Žiaľ, roky sa stretávame s vnímaním politických oponentov ako nepriateľov. Obava, že sa niekto tento vypätý stav rozhodne vyriešiť hraničným násilím, sa pravdepodobne stala realitou,“ vyjadril sa Eštok.

Útok na demokraciu a ľudskosť

Politológ dodal, že Slovensko sa s atentátom na vrcholného politika vo svojej histórii ešte nestretlo.

„Je to bezprecedentný útok na predsedu vlády a predsedu najsilnejšej politickej strany. Je to útok na princípy demokracie, teda odmietnutie otvorenej a slušnej diskusie, a úder na zásadu akceptácie politického a názorového oponenta“ konštatoval a dodal, že vo svojej podstate ide aj o útok na všetkých občanov Slovenska.

„Zároveň je to útok na ľudskosť, pretože v konečnom dôsledku je tento čin násilným napadnutím človeka, ktoré do 21. storočia nepatrí,“ dodal Eštok.

Tragické zrkadlo spoločnosti

Atentát na premiéra je podľa politológa vyvrcholením nenávistných prejavov, s ktorými sa v spoločnosti i v politike potýkame už niekoľko rokov.

„Po fyzických útokoch na novinárov, lekárov, vedcov, policajtov, menšiny a podobne sme aktuálne svedkami útoku na politika, predsedu vlády Roberta Fica. Žiaľ, je to tragické zrkadlo súčasnej slovenskej spoločnosti,“ konštatuje Eštok.

Reakcie politických elít a osobností po atentáte budú podľa jeho názoru rozhodujúce pre budúcnosť celého štátu. Eštok vyjadril v tejto krízovej situácii želanie, aby všetci, ktorí majú vplyv na spoločnosť, zvládli svoju úlohu a navzdory emóciám priamo či nepriamo apelovali na upokojenie situácie.

„Obávam sa však, a viaceré posolstvá to už potvrdzujú, že táto situácia bude viesť k akcelerácii a podpore tých negatívnych javov, ktoré nás k tejto kríze priviedli,“ uzavrel politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriel EštokRobert Fico
Firmy a inštitúcie UPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach