Aupark Bratislava sa stáva útočiskom pre vtáky, netopiere a hmyz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aupark_hmyz1.jpg
Hmyzí hotel pre včielku samotárku. Foto: Aupark

Nový domov v nákupnom centre Aupark Bratislava získali nezvyčajní nájomníci – vtáky, netopiere a hmyz. Na samotnej budove a stromoch v okolí nákupného centra sú nainštalované búdky. Pomôcť majú s nedostatkom prirodzených miest na hniezdenie.

Rozširujúca sa mestská výstavba sťažuje vtákom aj ďalším druhom živočíchov budovanie hniezd. Niektoré druhy mestských vtákov boli navyše zvyknuté na tento účel využívať štrbiny a praskliny v panelákoch. Ich zatepľovaním však nedokonalosti vo fasáde miznú, čo výrazne ohrozuje napríklad dážďovníka. Ten je v našich mestách okrem iného veľmi užitočný pre reguláciu hmyzu, ktorého pochytá za jeden deň tisíce.

Default
Búdky určené pre dážďovníka tmavého. Foto: Aupark

„Vtáky, ale aj netopiere a včely sú pre ekosystém mesta a v konečnom dôsledku aj pre nás, ľudí, veľmi dôležité. A to nielen tým, že regulujú množstvo hmyzu, no prispievajú aj k rozširovaniu semien či opeľovaniu. Dúfame preto, že projekt pomôže zastaviť ich postupné miznutie z Bratislavy a aspoň sčasti nahradí prirodzené hniezda,“ uvádza Veronika Košická, riaditeľka nákupného centra Aupark Bratislava.

Netopier budka.jpg
Takto vyzerá búdka prispôsobená pre hniezdenie netopiera. Foto: Aupark

Búdky sú určené pre dážďovníka tmavého, sokola myšiara, sýkorku veľkú, žltochvosta domového a netopiera. Pre včielku samotárku pribudol na budove Auparku hmyzí hotel. Na rozdiel od medonosných včiel totiž nežije v kolóniách.

Aupark_budky sykorky.jpg
Búdka pre sýkorku veľkú. Foto: Aupark

Nákupné centrum novým projektom podporuje faunu, ktorú prirodzene priťahuje blízkosť Sadu Janka Kráľa a nábrežie Dunaja. Vďaka prírodným zónam totiž môžu aj v mestách vzniknúť vzácne a dôležité biotopy, ak im ľudia vytvoria podmienky.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať