Automobily značky Volkswagen patria medzi najpredávanejšie v EÚ, nasleduje Toyota a Renault

Volkswagen
Foto: ilustračné, SITA/AP

Každé desiate auto predané za prvých deväť mesiacov tohto roka v Európskej únii bolo značky Volkswagen. Od januára do konca septembra 2023 sa ich v štátoch únie predalo viac ako 873-tisíc kusov.

V medziročnom porovnaní ide o takmer 17-percentný nárast. Vyplýva z údajov zverejnených Európskou asociáciou výrobcov automobilov (ACEA).

Toyota prekročila pol milióna kusov

Druhé miesto obsadila značka Toyota s predajom prekračujúcim 513-tisíc kusov. V rovnakom období minulého roka to pritom bolo necelých 470-tisíc áut, značka tak rástla o viac ako 9 %.

Tretia priečka patrí značke Renault. Pre jej kúpu sa za tri štvrťroky aktuálneho roka rozhodlo 466-tisíc obyvateľov únie. Medziročne to predstavuje pätinový nárast. Štyristotisícové predaje ešte za uvedené obdobie ešte prekročili značky Peugeot, Škoda, Audi, BMW a Mercedes.

Predaných bolo osem miliónov áut

Od januára do septembra 2023 sa v celej Európskej únii predalo takmer osem miliónov nových osobných áut. V tomto prípade predstavovalo medziročné zvýšenie takmer 17 %.

Napriek medziročnému nárastu však zostáva trh pod úrovňou 10 miliónov predaných kusov pred pandémiou COVID. Zisky pritom zaznamenali všetky trhy regiónu s výnimkou Maďarska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska asociácia výrobcov vozidiel (ACEA)RenaultToyotaVolkswagen