Elektromobil si na Slovensku môžete dobiť na viac ako dvetisíc bodoch vo vyše 800 lokalitách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica, elektromobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na konci prvého štvrťroku tohto roka bolo na Slovensku k dispozícii 2 008 verejných nabíjacích bodov v celkovo 807 lokalitách s inštalovaným výkonom 95 456 kW. Vyplýva to z aktuálnych dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA). Medziročne sa tak počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 27 % a počet lokalít o 23 %. Najvýraznejšie, o takmer 56 %, narástol celkový inštalovaný výkon.

„Čísla potvrdzujú rastúci záujem o rýchle nabíjanie elektromobilov na vysokovýkonných staniciach,“ zhodnotil riaditeľ SEVA Patrik Križanský. Niektoré body, ktoré mali doteraz výkon nižší ako 50 kW, podľa neho operátori vymenili za výkonnejšie.

„To je aj dôvod, pre ktorý sme napríklad od začiatku roka prekvapivo zaznamenali v tejto kategórii nezvyčajný pokles počtu bodov. Celkový inštalovaný výkon však výrazne narástol, vďaka čomu sa vodiči elektromobilov vo verejnej sieti môžu nabíjať rýchlejšie,“ doplnil.

Z celkového počtu 2 008 konektorov je 1 323 z kategórie normálnych bodov s výkonom do 22 kW. Rýchlonabíjacích bodov s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd je v prevádzke 448. Bodov s výkonom aspoň 150 kW je 195 a konektorov s výkonom aspoň 300 kW je 42.

Informácie zverejňované SEVA zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc. V priemere sa ale viac ako 80 % výkonov nabíjania realizuje na neverejných staniciach, v súkromných garážach, vo firmách, administratívnych budovách či depách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Patrik Križanský
Firmy a inštitúcie SEVA Slovenská asociácia pre elektromobilitu