Británia odkladá zákaz nových áut na plyn a naftu, prísne klimatické ciele uvalili na ľudí neprijateľné náklady

Britský premiér
Britský premiér Rishi Sunak prednáša prejav počas tlačovej konferencie o čistom nulovom cieli v brífingovej miestnosti na Downing Street v centre Londýna. Foto: SITA/AP

Britský premiér Rishi Sunak v stredu oznámil, že Spojené kráľovstvo o päť rokov odkladá zákaz nových áut na plyn a naftu, ktorý mal nadobudnúť účinnosť v roku 2030. Týmto krokom oslabuje klimatické ciele, ktoré podľa Sunaka uvalili na obyčajných ľudí „neprijateľné náklady“.

Tento krok rozhneval „zelené“ skupiny, opozičných politikov a veľké časti britského priemyslu, no privítali ho niektorí z vládnej Konzervatívnej strany, ktorí úplne nesúhlasia s ukončením závislosti od fosílnych palív.

Na tlačovej konferencii Sunak povedal, že posúva konečný termín na nákup nových benzínových a naftových áut z roku 2030 na rok 2035, zmierňuje zákaz nových domácich kotlov na zemný plyn, ktoré sa majú spustiť v roku 2035, a zrušil požiadavku, aby developeri stavali energeticky efektívnejšie nehnuteľnosti.

Povedal, že dodrží sľub, že do roku 2050 zníži emisie skleníkových plynov otepľujúcich klímu v Spojenom kráľovstve na čistú nulu, ale s „pragmatickejším, proporcionálnejším a realistickejším prístupom“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rishi Sunak