Chcete si kúpiť auto? Odpovedzte si na týchto 5 otázok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kmq80piggx5gs4f.jpg
Foto: Pexels

Nákupu auta sa skôr či neskôr nevyhne žiadny aktívny vodič. Je to investícia, ktorá sa neopakuje každý rok, preto je správny výber auta veľmi dôležitý. Ako na to?

Veľké množstvo značiek a modelov rozhodovanie pri kúpe auta často neuľahčuje. Máte predstavu, ako by malo vaše nové auto vyzerať? Alebo ešte neviete, ktoré kritériá sú pre vás dôležité?

Pomôckou pri kúpe ideálneho automobilu pre vás môže byť náš malý sprievodca. Odpovedzte si na nasledujúce otázky a výber bude jednoduchší.

X87rtnvk6fvlkek.jpg
Foto: Pexels

Aký je hlavný účel auta?

Auto nám má slúžiť, preto je jeho účel využívania tým najdôležitejším, na čo brať pri jeho kúpe ohľad.

Hľadáte auto do mesta? Obzerajte sa po menších a praktických autách. S mestským autom zaparkujete prakticky kdekoľvek, jeho ovládateľnosť je veľmi jednoduchá a v premávke oceníte jeho praktickosť.

Pri kúpe rodinného modelu venujte pozornosť priestrannosti auta, dostatočnému komfortu a bezpečnosti. Dbajte aj na veľkosť batožinového priestoru či na to, v akej výške je nakladacia hrana kufra.

Často cestujete a potrebujete auto, ktoré zvládne všetky povrchy? Zamerajte sa na kategóriu terénnych áut.

Spaľovací motor alebo elektromobil?

Typ motora nadväzuje na využívanie auta. V prípade kratších mestských jázd zvoľte benzínový motor. Benzín sa rýchlejšie zahreje a servisné náklady sú nízke.

Pre auto s naftovým motorom sa rozhodnite pri dlhých trasách s rôznym typom terénu. Počítajte však s vyššími nákladmi pri oprave vozidla.

Máte záujem o ekologickejšie jazdenie? Zamerajte sa autá s hybridnými motormi či samotné elektromobily.

T26x61yemwde39b.jpg
Foto: Unsplash

Nové auto alebo z bazáru?

Hlavný rozdiel medzi novým autom z továrne a tým ojazdeným je cena. Za nové si priplatíte, no zároveň získate nedotknutý automobil v perfektnom stave. Naopak ojazdené auto kúpite za výrazne nižšiu cenu. Zodpovedá jej však aj technický stav auta.

Rozhodujúcim faktorom je aj dostupnosť. Zatiaľ, čo sú niektoré nové autá na objednávku, ojazdené autá sú dostupné ihneď.

Rozhodli ste sa kúpiť auto v bazári? Dôkladne skontrolujte interiér aj exteriér. Pri kontrole interiéru sa sústreďte najmä na to, ako veľmi sú opotrebované pedále, volant alebo riadiaca páka a či po naštartovaní svietia všetky kontrolky. Chýbajúca kontrolka je snahou niečo zatajiť.

Pri vonkajšej obhliadke auta si všímajte praskliny od kamienkov na čelnom skle, svetlách a kapote. Rozdiely v laku signalizujú, že auto už bolo opravované a nerovnosť karosérie zase menené diely.

Overte si pôvod vozidla, číslo motora, počet najazdených kilometrov, VIN číslo či počet predchádzajúcich majiteľov. Všetky údaje uvedené v dokumentoch o vozidle si preverte u príslušných orgánov. Skúšobná jazda by mala byť pred kúpou samozrejmosťou.

Akú chcete výbavu?

Záleží vám na tom, aby vaše nové auto malo parkovaciu kameru, pohon 4×4 či klimatizáciu? Premyslite si všetky komponenty výbavy, ktoré od auta očakávate.

Informujte sa aj o šírke vybavenia bezpečnostnými systémami, nepochybne sú najdôležitejšou výbavou auta.

Aký máte rozpočet?

Na záver sú to práve financie, ktoré často rozhodujú o konečnom výbere auta. Presne určite, aký máte rozpočet a neprekračujte ho.

Pri kúpe ojazdeného vozidla myslite aj na prípadné opravy, ktoré bude nutné urobiť. Časť finančných prostriedkov si na ne odložte.

6ymte3c3pk2w1hx.jpg
Foto: Pexels

Výber toho správneho auta niekedy sprevádza dlhé rozhodovanie. Zapojte do neho aj zvyšok domácnosti a spoločne si vyberte vášho nového štvorkolesového člena rodiny, ktorý vás bude bezpečne voziť.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať