Elektromobily tvorili až pätinu nových predaných áut v Únii, ich trhový podiel opäť predbehol dieselové vozidlá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobil, nabíjacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V auguste tohto roku sa v Európskej únii predalo takmer 788 tis. nových osobných áut. Medziročne to predstavuje zvýšenie o 21 %. Ako informuje Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA), celý trh rastie už trinásty mesiac rastu za sebou.

Predaj elektromobilov rastie

Napriek tomu, že august je z hľadiska predaja zvyčajne pomalším mesiacom, dvojciferné zisky naznačujú, že únia sa zotavuje z minuloročného nedostatku komponentov,“ konštatuje ACEA.

V auguste zároveň trhový podiel batériových elektromobilov prvýkrát prekročil 20 %, čím druhýkrát v tomto roku predbehol dieselové vozidlá a stal sa treťou najobľúbenejšou voľbou pre kupujúcich.

Hybridné elektrické autá si udržali pozíciu druhej voľby kupujúcich so štvrtinovým podielom na trhu. Benzínové automobily sú stále najobľúbenejšou voľbou, avšak ich podiel na trhu klesol na necelých 33 %.

Trh stále zaostáva za rokom 2019

Celkovo sa od januára do konca augusta v únii predalo 7,1 milióna kusov nových osobných vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka to predstavuje nárast o takmer 18 %.

Napriek tomuto medziročnému zlepšeniu trh zaostáva za úrovňou 9 miliónov predaných kusov v roku 2019. Väčšina štátov zaznamenala v tomto osemmesačnom období dvojciferné percentuálne zisky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia