Jazdeniek na slovenskom trhu pribúda. Sú mladšie a drahšie, no majú aj o trochu viac „nabehaných“ kilometrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Autá, parkovisko, parkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Jesenná predajná sezóna ojazdených vozidiel vrcholí. Rekordné predaje potvrdzujú dáta o inzerovaných autách na celom slovenskom trhu.

Medzimesačne pribudlo v ponuke 1 366 vozidiel, ich vekový priemer klesol o 0,9 roka na 8,7 roka, mediánová cena sa však zvýšila o 1 200 eur na 10 500 eur.

Nafťákov je o niečo viac

Priemerný nájazd vzrástol o 11 435 kilometrov na 155 000 kilometrov. Vyplýva to z analýzy spoločnosti AAA Auto.

„Dominantou sekundárneho trhu zostávajú naftové vozidlá tvoriace 53 % ponuky, benzínové autá tvoria 42 %. Keď sa pozrieme na údaje z celej medzinárodnej siete autocentier AAA Auto, tu benzínové autá tvoria 57 % predajov. Podobne ako na celom trhu s ojazdenými autami, aj v našich autocentrách razantne rastú predaje áut na alternatívne palivá, elektromobilov sme už predali šesťkrát viac ako vlani,“ uviedol prevádzkový riaditeľ Aures Holdings Petr Vaněček.

Bratislava je výrazne drahšia

Výrazne najmladšie autá sa v ponukách objavujú v hlavnom meste, ich vekový medián 4,7 roka je tu aj o šesť rokov nižší ako v iných krajoch.

Inzerované vozidlá v bratislavskom regióne sú tiež výrazne drahšie, napríklad oproti Košickému kraju viac ako trojnásobne.

Čo sa týka najponúkanejších modelov, ich poradie je rovnaké nielen v medzimesačnom ale aj v medziročnom porovnaní. Na prvom mieste zotrváva Škoda Octavia, nasledujú Volkswagen Golf a Volkswagen Passat.

Aures Holdings prevádzkuje sieť pobočiek v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a Holandsku. Za dobu svojej existencie obslúžila už vyše 3 milióny zákazníkov.

Skupina je s 90-tisícami predaných vozidiel ročne najväčším predajcom ojazdených automobilov v strednej Európe. Predáva aj zánovné vozidlá pod obnovenou značkou Mototechna. Na západných trhoch pôsobí prostredníctvom spoločnosti Driverama.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Petr Vaněček
Firmy a inštitúcie AAA AutoAURES Holdings