Na Slovensku to nejde, v Česku našli riešenie. Policajti nevedia pokutovať ukrajinské autá bez vodiča

Parkovanie, petrzalka
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Ukrajinci majú na Slovensku najväčšie zastúpenie spomedzi krajín mimo Európskej únie. Je ich tu približne 60-tisíc a ich vozidlá nie sú nikde zaregistrované. Robí to problémy hlavne policajtom pri parkovaní, informuje TV Joj na svojom webe Noviny.sk.

Keď slovenský vodič dostane pokutu za zlé parkovanie a vo vozidle sa nikto nenachádza, policajti v tomto prípade využijú inštitút objektívnej zodpovednosti. Zaplatiť ju vtedy musí majiteľ. Inak je to s autami s ukrajinským evidenčným číslom. Udeliť vodičovi pokutu, keď nie je priamo na mieste, je v podstate nemožné.

Hroziť im bude pokuta

V susednom Česku preto prišli s riešením. Od 1. januára 2024 bude platiť povinnosť zapísať auto do databázy do 7 dní od udelení dočasnej ochrany alebo víza na pobyt v krajine (pozn. red. víza za účelem strpění). Registrácia je zadarmo,“ informoval František Jemelka, hovorca Ministerstva dopravy ČR.

Pohyb neregistrovaných áut s ukrajinskou poznávacou značkou tak bude v Česku považovaný za priestupok. Tamojšia polícia tak môže udeliť pokutu vo výške až do 30-tisíc korún, čo je vyše 1 200 eur.

Inšpiruje sa aj Slovensko?

Centrálne databázy ukrajinských vozidiel zavádzame práve preto, aby bola dohľadateľná zodpovednosť páchateľov priestupku. Umožní nám to spárovať vozidlo s konkrétnym človekom, ktorý ho na našom území využíva,“ ozrejmil Jamelka.

Doteraz to bolo zložité, nakoľko registre vozidiel Českej republiky a Ukrajiny neboli prepojené. Dopravný konzultant Maroš Palesch však verí, že si Slovensko zoberie od bratov Čechov príklad.

Či uvažuje Slovensko o podobnom kroku, si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR