Zvolen chce nabíjaciu infraštruktúru priniesť aj na sídliská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektromobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V súčasnosti sa vo Zvolene nachádza 37 verejne dostupných nabíjacích bodov pre elektromobily. Väčšina z nich je umiestnená na západnej strane mesta, v blízkosti rýchlostnej cesty R1.

Trend rozširovania elektromobilov

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška, mesto chce reagovať na trend rozširovania elektromobilov a znížiť tak emisie, preto má v pláne priniesť nabíjaciu infraštruktúru aj na svoje sídliská.

V súčasnosti sa takmer všetky nabíjacie stanice sa nachádzajú v okrajových častiach mesta pod Pustým hradom a patria do súkromného vlastníctva.

„Mesto reaguje na trend rozširovania elektromobilov, aby podporilo rozvoj osobnej dopravy na alternatívny pohon a v konečnom dôsledku prispelo k zníženiu emisií, ktoré z nej pochádzajú. Práve preto má v pláne priniesť nabíjaciu infraštruktúru aj na svoje sídliská,“ popisuje hovorca.

Dobré skúsenosti

Za týmto účelom sa v súčasnosti samospráva uchádza o nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 137-tisíc eur z Plánu obnovy a odolnosti SR.

„V prípade úspechu mesto postupne vybuduje až 38 nových nabíjacích bodov na sídliskách Sekier – Môťová, Západ, Zlatý potok a Podborová i v samotnom centre,“ konkretizoval Svatuška a doplnil, že všetky sú navrhované na už jestvujúcich, voľne dostupných parkovacích miestach.

Zvolenská radnica má s využívaním elektromobilu dobré skúsenosti. Jedno z takýchto vozidiel bolo počas 12 rokov používané mestskou políciou.

„Samozrejme, počiatočný investičný náklad na kúpu vozidla s elektrickým pohonom je väčší ako pri vozidlách s klasickým pohonom, mesto preto sleduje výzvy na príspevky z externých zdrojov, do ktorých by sa mohlo prípadne zapojiť a obstarať nový elektromobil,“ uzavrel tému elektromobility hovorca mesta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia