- aktualizované 5. augusta 8:11
Libanonským hlavným mestom Bejrút otriasol v utorok masívny výbuch. Ako informuje agentúra The Associated Press (AP) s odvolaním sa na predstaviteľa libanonského Červeného kríža, zahynulo najmenej 100 ľudí a ďalších viac ako 4000 bolo zranených.
Bejrút po výbuchu - obraz skazy, tragédie a zúfalstva (video+foto)
Popoludňajšiu explóziu bolo cítiť v niekoľkých častiach mesta a počuli ju dokonca aj na Cypre vzdialenom viac ako 200 kilometrov. Explózia nastala v okolí bejrútskeho prístavu a spôsobila rozsiahle škody v okruhu niekoľkých kilometrov.
Čo spôsobilo výbuch v Bejrúte? Trump hovorí o útoku, Libanončania majú inú príčinu (video+foto)
Vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho
Podľa veliteľa vnútorných bezpečnostných síl Imada Osmana explózia nastala v skladových priestoroch, kde uchovávali vysoko výbušné látky. Libanonský premiér Hassan Diab vyhlásil, že v bejrútskom prístave vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho a „všetci zodpovední za tento incident zaplatia“.
Svedkovia uviedli, že budovu najskôr zachvátil požiar a po menších explóziách nastala mohutná so silnou tlakovou vlnou.„Bol to horor, od občianskej vojny som nič podobné nevidel,“ povedal Marwan Ramadan, ktorý bol v čase výbuchu asi 500 metrov od prístavu a tlaková vlna ho zrazila k zemi.
https://www.youtube.com/watch?v=D-p-wnDGkZ4;feature=emb_title
Trump hovorí o bombovom útoku
Príčina explózie zatiaľ zostáva nejasná, ale libanonské orgány pracujú s predpokladom, že to bola nehoda a nie úmyselný čin.
Americký prezident Donald Trump však po rozhovoroch s vojenskými predstaviteľmi USA nadobudol pocit, že výbuch vyzeral ako bombový útok. „Spojené štáty sú pripravené pomôcť Libanonu,“ povedal počas vystúpenia v Bielom dome. Predovšetkým lekársku a humanitárnu pomoc Libanončanom okamžite ponúkli aj Izrael, Saudská Arábia a Veľká Británia.
https://www.youtube.com/watch?v=jHutJwAnAZo;feature=share&fbclid=IwAR33kMQ-mDZFtgdkklgT6Vr72cUYcIr5ps5O_61v9EqXLgGRxR9ussNIL-4
V samotnom Bejrúte označili výbuch za najsilnejší v histórii mesta, ktoré v minulosti postihli konflikty so susedným Izraelom, pravidelné bombové a teroristické útoky. „Apokalypsa,“ hlásilo z úvodnej strany stredajšie vydanie libanonského denníka L’Orient Le Jour. Ďalšie periodikum al-Akhbar ponúklo fotografiu zničeného prístavu so slovami „Veľký kolaps“.
Dopad na libanonské hospodárstvo
Explózia v Bejrúte môže mať silný dopad na libanonské hospodárstvo. V zničených skladoch bolo približne 85 % všetkých zásob obilia v krajine, ktoré je po kontaminácii nepoužiteľné. Minister hospodárstva a obchodu Raoul Nehme však občanov ubezpečil, že Libanon má stále dostatok pšenice pre vlastné potreby.
Agentúra AP prirovnala utorňajší výbuch k nešťastiu z roku 1947, keď sa loď v americkom Texase prepravujúca asi 2200 ton chemickej zlúčeniny vznietila a spôsobila sériu výbuchov v neďalekých ropných zariadeniach a chemickej továrni. Pri katastrofe vtedy zomrelo 575 ľudí a ďalších 4000 utrpelo zranenia.