Bezpečnostný výbor sa nezaoberal plánovanými zmenami v polícii a NAKA, členovia nechválili program zasadnutia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Gašpar, Robert Fico
Sprava v popredí: Predseda vlády SR Robert Fico a poslanec NR SR Tibor Gašpar počas tlačového vyhlásenia predsedu vlády SR Roberta Fica na Úrade vlády SR. Bratislava, 10. január 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť sa v utorok nezaoberal plánovanými zmenami v Policajnom zbore, ktoré sa majú mimo iného dotknúť aj Národnej kriminálnej agentúry.

Zmeny prebiehajú

Väčšina prítomných členov totiž neschválila program zasadnutia. Neschválenie predtým navrhol šéf výboru Tibor Gašpar (Smer-SD). Gašpar argumentoval, že pokiaľ by sa mal výbor zaoberať každou organizačnou zmenou v polícii, zasadať by musel neustále.

„Pretože tie zmeny prebiehajú, prebiehali v minulosti a budú zrejme aj aktuálne v budúcnosti sa vyvíjať,“ skonštatoval Gašpar. Pokiaľ by mala byť podľa neho v dôsledku zmien ohrozená bezpečnostná situácia na Slovensku, sám podľa vlastných slov výbor zvolá.

Ohrozenie čerpania financií

Opozičná poslankyňa Irena Bihariová (PS) v tejto súvislosti argumentovala, že znefunkčnenie Národnej kriminálnej agentúry by mohlo napríklad ohroziť čerpanie financií z plánu obnovy a odolnosti. Gašpar na to však nevidí dôvod.

„Zostanú naďalej celo republikové útvary, aj na ochranu finančných prostriedkov Európskej únie,“ dodal.

Príde znižovanie stavov?

Podľa poslanca Juraja Krúpu (SaS) je dnešok príkladom marenia fungovania branno-bezpečnostného výboru.

„Kto iný sa ma pýtať a zaoberať otázkami takéhoto zásadného charakteru týkajúceho sa ministerstva vnútra alebo Policajného zboru, alebo nejakých zásadných zmien vo fungovaní ministerstva obrany alebo ozbrojených síl ako výbor pre obranu a bezpečnosť?,“ spýtal sa Krúpa. Zároveň zdôraznil, že podľa jeho informácií by sa stavy v NAKA mali znížiť približne na jednu tretinu oproti súčasnosti. Toto podľa neho môže znamenať ohrozenie bezpečnosti.

„Ak idete osekať NAKA takým spôsobom, že znížite počty analytických útvarov, znížite počty ľudí ktorí budú spolupracovať s medzinárodnými partnermi, tak ohrozujete aj našu bezpečnosť,“ vyhlásil Krúpa.

Reorganizácia útvaru

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ešte začiatkom roka povedal, že Národná kriminálna agentúra nebude ďalej fungovať v súčasnej podobe. Nevylúčil pritom ani možné zrušenie útvaru, primárne by však podľa neho malo ísť o reorganizáciu.

„Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať,“ povedal podľa medializovaných informácií minister.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Irena BihariováJuraj KrúpaMatúš Šutaj EštokTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas-SDMO Ministerstvo obrany SRMV Ministerstvo vnútra SRNAKA Národná kriminálna agentúraProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDVýbor Národnej rady SR