Biden hovoril so spojencami o podpore Ukrajiny, dospeli k jednotnému záveru

G7 Summit, Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Americký prezident Joe Biden v utorok telefonoval so spojencami a partnermi z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a G7 a diskutoval s nimi o podpore Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na Biely dom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Telefonát sa uskutočnil niekoľko dní po tom, čo Kongres Spojených štátov schválil zákon o dočasnom financovaní vlády, ktorý nezahŕňa pomoc Ukrajine, keďže je problematickou otázkou pre radikálnych republikánov.

Významní účastníci hovoru

Účastníkmi telefonátu boli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, prezident Európskej rady Charles Michel, nemecký kancelár Olaf Scholz, kanadský premiér Justin Trudeau, talianska premiérka Giorgia Meloni, japonský premiér Fumio Kišida, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, poľský prezident Andrzej Duda, rumunský prezident Klaus Iohannis, britský premiér Rishi Sunak a francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna.

Všetci chcú pomôcť

„Sme jednotní a pripravení poskytnúť Ukrajine dodatočné vojenské vybavenie, finančnú a politickú podporu. Mier a bezpečnosť na Ukrajine sa rovná mieru a bezpečnosti v Európe,“ povedal po telefonáte Michel. Von der Leyenová zase uviedla, že podpora Európy Ukrajine „je neochvejná“ prostredníctvom navrhovaných nových 50 miliárd eur na makrofinančnú pomoc, jedného milióna nábojov dodaných do marca 2024, ako aj prostredníctvom „akcie EÚ na zabezpečenie plnej zodpovednosti za ruské zločiny proti Ukrajincom“.

Stoltenberg telefonát označil ako dobrý. „Keďže Rusko pokračuje vo svojej brutálnej vojne, všetci sme odhodlaní podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyjadril sa.

Podobne sa vyjadril aj Sunak, ktorý kládol dôraz na pokračujúcu vojenskú, humanitárnu a ekonomickú pomoc Kyjevu. Biden podľa Talianska ubezpečil spojencov Kyjeva, že Spojené štáty budú naďalej podporovať Ukrajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaCharles MichelFumio KišidaGiorgia MeloniováJens StoltenbergJoe BidenJustin TrudeauKlaus IohannisOlaf ScholzRishi SunakUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie Biely domEK Európska komisiaEurópska radaG7NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy