Americký prezident Joe Biden nariadil jeho tímu, aby poskytol dôkazy o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). Je to výrazný odklon od doterajšieho amerického postoja voči súdu a ide proti odporúčaniam Pentagonu. Informuje o tom spravodajský web Politico.
Odovzdanie dôkazov
Nemenovaný americký predstaviteľ potvrdil, že administratíva oboznámila s rozhodnutím zákonodarcov, aj keď Biely dom odovzdanie materiálov ešte verejne neoznámil.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Senátori Dick Durbin a Lindsey Graham, ktorí sú členmi senátneho výboru pre súdnictvo a podporujú odovzdanie dôkazov, v stredu v noci v stanovisku uviedli, že ich teší, že vláda konečne podporuje vyšetrovanie ICC.
Šéf Červeného kríža v Bielorusku sa priznal, že deportovali ukrajinské deti a niektoré skončili aj v Rusku
Spojené štáty nie sú signatárom Rímskeho štatútu, ktorý zriadil súd, a nie sú jeho členom, preto argumentujú, že nespadajú pod jeho jurisdikciu. Washington sa obával, že prokurátor ICC bude mať právomoc vyšetrovať konanie amerických vojakov vo vojne.
Sľub Bidenovej administratívy
Vojna na Ukrajine a sľub Bidenovej administratívy pomôcť Kyjevu priviesť Rusko na zodpovednosť za jeho zverstvá však viedli k zmierneniu vzťahov medzi USA a medzinárodným súdom.
Putin nakoniec nepríde na summit BRICS v Johannesburgu, mohli by ho zatknúť
Demokratickí aj republikánski zákonodarcovia vyzvali Biely dom, aby súdu poskytol dôkazy, čo naznačuje zmenu straníckeho postoja voči ICC. Krok podporili aj ministerstvá zahraničia a spravodlivosti, najmä preto, aby ukázali, že USA podporujú medzinárodné právo a ľudské práva.
Americkí predstavitelia majú údajne spravodajské informácie o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine, ktoré napríklad zahŕňajú informácie o tom, že ruská vláda zadržiava tisícky ukrajinských detí v integračných programoch v táboroch v Rusku a na okupovanom Kryme. Tieto dôkazy však ešte súdu v holandskom Haagu neposkytli.