Putin nakoniec nepríde na summit BRICS v Johannesburgu, mohli by ho zatknúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin počas vojenskej prehliadky ku Dňu víťazstva. Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa na budúcomesačnom ekonomickom samite krajín BRICS v Johannesburgu nezúčastní. Oznámil to v stredu úrad juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Toto rozhodnutie znamená, že Juhoafrická republika nebude čeliť dileme, či má uplatniť zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na ruského lídra.

Juhoafrická republika je signatárom dohody, ktorou vznikol ICC a na základe toho by mala povinnosť Putina zatknúť, hoci krajina jasne naznačila, že zatykač pravdepodobne neuplatní. Stredajšie oznámenie však Juhoafrickej republike umožňuje vyhnúť sa problému a prichádza potom, ako Ramaphosa v posledných dňoch telefonicky hovoril s Putinom.

Rozhodnutie Putina neprísť na summit je na základe „vzájomnej dohody“ uviedol úrad prezidenta Ramaphosu. Rusko bude na summite, ktorý sa uskutoční 22. až 24. augusta, zastupovať minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ekonomický blok BRICS tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Lídrov na augustový summit Juhoafrická republika pozvala predtým, ako ICC v marci vydal na Putina zatykač.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cyril RamaphosaSergej LavrovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ICC Medzinárodný trestný súd