Blanár neodsúdením severokórejských dodávok rakiet Rusku ublížil Slovensku, Valášek chce počuť vysvetlenie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZV: Návšteva ministra v Maďarsku
Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. Foto: archívne, Zoltan Balogh/MTI via AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 17. januára, 15:01

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár svojim rozhodnutím nepridať sa k odsúdeniu severokórejských dodávok rakiet Rusku oslabil prestíž Slovenska a ublížil jeho záujmom.

Vyhlásil to podpredseda Progresívneho Slovenska a podpredseda zahraničného výboru parlamentu Tomáš Valášek.

Chce počuť vysvetlenie

V tejto súvislosti zároveň na stredu inicioval mimoriadne zasadnutie výboru, na ktorom bude chcieť počuť od ministra vysvetlenie.

„K vyhláseniu sa pridali všetky štáty EÚ a NATO okrem troch – Maďarska, Turecka a práve Slovenska. Vláda Viktora Orbána sa pritom systematicky stavia na stranu Ruska; prezident Turecka zas v teroristoch z Hamasu vidí bojovníkov za slobodu. Toto je spoločnosť, v ktorej sme sa ocitli,“ poznamenal Valášek.

Ako ďalej uviedol, svojím rozhodnutím Blanár zaradil Slovensko do zúfalej menšiny civilizovaných krajín a urobil tak s plným vedomím, že to bude mať úplne predvídateľné následky pre našu reputáciu.

Blanárov argument odmieta

Valášek zároveň odmieta Blanárov argument, podľa ktorého sa k odsúdeniu Slovensko nepridalo, lebo nemalo dostatok dôkazov o severokórejských dodávkach rakiet. V novembri totiž o dodávkach informovala Južná Kórea a začiatkom tohto roka aj americká vláda.

„Veľká väčšina slobodných krajín považovala tieto informácie za natoľko alarmujúce, že kroky ruských a severokórejských diktátorov rázne odsúdili. Fico a jeho vláda nás ťahajú do medzinárodnej izolácie ešte rýchlejšie, ako predpokladali aj tí najväčší pesimisti. Vo štvrtok na námestiach ukážme, že im to nedovolíme,“ dodal Valášek.

Ministri zahraničných vecí 47 krajín sveta v spoločnom vyhlásení odsúdili dodávky balistických rakiet Rusku zo strany Severnej Kórey. Jedine Slovensko a Maďarsko sa odmietli pridať k všetkým ostatným štátom Európskej únie, ale tiež k USA, Kanade, Austrálii, Veľkej Británii, Japonsku, Argentíne a mnohým ďalším krajinám, ktoré jednoznačne odmietli porušovanie viacerých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ktoré zakazujú obchodovanie so Severnou Kóreou v oblasti balistických rakiet a ďalších zbraní a vojenských materiálov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie Progresívne Slovensko (PS)Smer - SSD