Blinken oznámil nový miliónový balík pomoci Ukrajine, posielajú aj kontroverznú muníciu

Ukrajina, Blinken
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf americkej diplomacie Antony Blinken počas stretnutia v Kyjeve. Foto: archívne, Brendan Smialowski/Pool via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Spojené štáty poskytnú Ukrajine novú bezpečnostnú pomoc v hodnote 128 miliónov dolárov a zbrane a vybavenie zo skôr schváleného čerpania v hodnote 197 miliónov dolárov.

Útoky na kritickú infraštruktúru

Oznámil to americký minister zahraničia Antony Blinken, keď bol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návšteve Washingtonu. Informuje o tom televízia CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Balík podľa Blinkena zahŕňa dodatočnú muníciu protivzdušnej obrany, „ktorá má pomôcť posilniť ukrajinskú protivzdušnú obranu proti vzdušným útokom z Ruska teraz a v nadchádzajúcej zime, keď Rusko pravdepodobne obnoví svoje útoky na ukrajinskú kritickú infraštruktúru“.

Systémy ATACMS v balíku chýbajú

Obsahuje aj delostreleckú muníciu, protipancierové kapacity, ako aj kontroverznú kazetovú muníciu, ktorú USA dajú Ukrajine už po druhý raz.

Spojené štáty však Ukrajine neposkytnú systémy ATACMS, napriek tomu, že o ne Kyjev žiadal, uviedol poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Prezident Joe Biden však podľa jeho slov túto možnosť nevylučuje pre budúcnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antony BlinkenJake SullivanJoe BidenVolodymyr Zelenskyj