Borrell je presvedčený, že EÚ prijme sankcie voči Hamasu a násilným izraelským osadníkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Josep Borrell
Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell prichádza na zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v budove Európskej rady v Bruseli v pondelok 18. marca 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell sa v pondelok vyjadril, že je presvedčený, že euroblok prijme sankcie voči militantnému hnutiu Hamas aj násilným izraelským osadníkom na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Únia mala dosiaľ problém dohodnúť sa na sankciách voči osobám zodpovedným za útoky na Palestínčanov na Západnom brehu Jordánu. Podobné opatrenia už pritom prijali Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.

Očakávaná dohoda

Teraz sa však očakáva dosiahnutie dohody, keďže Maďarsko, blízky spojenec Izraela, údajne naznačilo podporu. Budapešť dosiaľ údajne zdržiavala sankcie proti osadníkom na Západnom brehu.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Zdá sa, že dnes sa všetci zhodnú na uvalení sankcií na Hamas a násilných osadníkov, ktorí obťažujú Palestínčanov na Západnom brehu,“ povedal v Bruseli novinárom Borrell.

Izrael vyvoláva hlamodor

Šéf európskej diplomacie tiež v pondelok obvinil Izrael z toho, že v Pásme Gazy vyvoláva hladomor a používa hladovanie tamojších obyvateľov ako zbraň vo vojne.

V Gaze už nie sme na pokraji hladomoru, sme v stave hladomoru, ktorý postihuje tisíce ľudí,“ vyjadril sa s tým, že je to neprijateľné.

Hladovanie sa používa ako vojnová zbraň. Izrael vyvoláva hladomor,“ prízvukoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Josep Borrell
Firmy a inštitúcie BBC NewsEurópska únia