Bývalý šéf kontrarozviedky SIS sa cíti byť nevinný, vypovedal aj expolicajt Vičan

Súd
Advokát a odborník na ústavne právo Peter Kubina vysvetlil, že zavedenie povinného očkovania určitej rizikovej skupiny obyvateľstva z ústavného hľadiska predstavuje menší zásah do osobnej sféry ľudí než povinné očkovanie celého obyvateľstva. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 8. júla, 14:24

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter G. a bývalý policajt Ladislav V. sa cítia nevinní. Uviedli to vo štvrtok na hlavnom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Dvojica je obžalovaná v rámci akcie Judáš, obaja odmietajú dohodu o vine a treste. O dohodu nemal záujem ani prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Obžalovaný Ladislav V. odmieta, že by mu podnikateľ Dušan Bočkay dal 200-tisíc eur. Skonštatoval to vo výpovedi na štvrtkovom hlavnom pojednávaní. Spolu s nimi stíhali aj námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu.

Trojica podľa obžaloby žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie zablokovaného firemného majetku. Ten mal po zaplatení uvoľniť exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

S Bočkayom sa stretol niekoľkokrát

Ladislav V. uviedol, že Bočkaya stretol prvýkrát náhodne v roku 2015, keď bol s ich spoločným priateľom. Neskôr mu v roku 2018 telefonoval a požiadal ho o stretnutie v Bratislave. Rozprávať sa mali o ich spoločnom priateľovi, ktorý zomrel pri autonehode. Podľa Ladislava V. mu však Bočkay okrem iného tiež povedal, že mu KUFS zablokoval majetok a požiadal ho, či sa vie „pozrieť“ na rozhodnutie o zaistení majetku.

„Takým sedliackym rozumom som mu povedal, že rozhodnutie je nezákonné,“ opisoval ďalšie stretnutie Ladislav V. s tým, že Bočkay majetok predal pred jeho zablokovaním. Podľa Ladislava V. sa stretli s podnikateľom približne päťkrát, pričom odmietol, že by mal zo stretnutí nejaký prospech.

Prokurátor sa Ladislava V. pýtal na jeho vzťah so spoluobžalovaným Petrom G. Spoznať sa mali v roku 2008, keď nastúpil na krajské riaditeľstvo polície v Bratislave. Ich vzťah opísal ako priateľský. Zároveň obžalovaný povedal, že nepozná exriaditeľa KUFS Makóa ani Borisa Beňu.

Nosič s informáciami o vražde Kuciaka

Na pojednávaní následne vypovedal aj Peter G. Ten zdôraznil, že sa s poškodeným podnikateľom Dušanom Bočkayom stretol len raz. Zároveň pripomenul, že v čase stretnutia ešte nepôsobil ako šéf kontrarozviedky a plnil len služobné úlohy a pokyny nadriadeného.

Podľa Petra G. chcela SIS prostredníctvom Bočkaya získať informácie na elektronickom nosiči, ktoré mali súvisieť s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bočkaya si chcela SIS získať tak, že mu pomôžu s problémami s KÚFS. Následne sa Peter G. stretol spolu s vtedajším riaditeľom KÚFS Ľudovítom M. a podnikateľom v reštaurácii v Troch vežiach v Bratislave.

Makó údajne povedal Bočkayovi, že sa zaistenie majetku nedá zrušiť a ich postup je zákonný. Po skončení stretnutia povedal Boris Beňa Petrovi G, že pri hľadaní nosiča zatiaľ nebudú robiť ďalšie úkony. Na záver výsluchu Peter G. zdôraznil, že od Bočkaya nikdy neprijal žiaden úplatok.

Sudkyňa prečítala aj výpoveď Böhma

Samosudkyňa Ružena Sabová po výsluchoch obžalovaných čítala výpoveď nebohého Františka Böhma. Bývalý člen SIS s políciou spolupracoval v kauzách Judáš či Texasan. Obvinený bol pre zločiny založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku a podplácania. František Böhm sa zastrelil 12. februára v obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky.

Sabová po prečítaní výpovede Böhma odročila pojednávanie na piatok 9. júla. Pred súd by sa mali postaviť ako svedkovia Boris Beňa a Ľudovít Makó. Sudkyňa informovala, že Bočkayovi nebolo doručené predvolanie na súd, pretože nezistili jeho pobyt. Súd sa obrátil aj na políciu, ktorej sa tiež nepodarilo podnikateľa nájsť.

V kauze stíhali aj Lučanského

Vo štvrtok 8. júla  sa začalo hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku s dvojicou Petrom G. A Ladislavom V. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich obžaloval pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Obaja obžalovaní sú stíhaní väzobne. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od 10 do 15 rokov.

V rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek pôvodne stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.

Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Boris Beňa a bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Boris BeňaDaniel ČechDušan BočkayJán KuciakLadislav VičanĽudovít MakóMartina KušnírováMilan LučanskýPeter Gašparovič
    Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry