Ukrajina stiahla americké tanky Abrams z frontu, bojové podmienky sa značne zmenili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tank Abrams M1A1
Tank Abrams M1A1. Foto: archívne, Courtland Wells/The Vicksburg Post via AP, File.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajina presunula tanky Abrams M1A1, ktoré jej poskytli Spojené štáty, z frontových línií. Z časti sú za tým ruské útoky dronmi, ktoré sťažujú využitie tankov bez detekcie. Agentúre The Associated Press (AP) to povedali dvaja americkí vojenskí predstavitelia, ktorí si priali zostať v anonymite.

Kyjev žiadal o stroje mesiace

Spojené štáty v januári 2023 sľúbili, že na Ukrajinu pošlú 31 tankov Abrams po tom, ako Kyjev mesiace žiadal o tieto stroje s tým, že sú kľúčové pre jeho schopnosť preraziť ruské línie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Bojové podmienky sa však odvtedy značne zmenili všadeprítomným používaním ruských sledovacích a bojových bezpilotných lietadiel, ktoré sťažili Ukrajine ochranu tankov, keď ich rýchlo detegujú a robia z nich tak terče útokov. Päť z týchto 31 tankov už Ukrajina stratila v dôsledku ruských útokov.

Drony sú veľkou hrozbou

Šírenie dronov na ukrajinskom bojisku znamená, že „neexistuje otvorené priestranstvo, po ktorom by ste mohli prejsť bez strachu z odhalenia,“ skonštatoval vo štvrtok vysokopostavený predstaviteľ obrany.

Tanky zatiaľ presunuli z frontových línií a USA budú spolupracovať s Ukrajincami na obnovení taktiky, povedal podpredseda zboru náčelníkov štábov admirál Christopher Grady a tretí predstaviteľ obrany, ktorý tento krok potvrdil pod podmienkou anonymity.

Jeden z nemenovaných predstaviteľov poukázal aj na to, že hoci drony predstavujú veľkú hrozbu, Ukrajinci tiež nezaviedli taktiky, vďaka ktorým by bolo využitie tankov efektívnejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christopher Grady