Drevené záhradné hojdačky vydržia najviac

Červená záhradná hojdačka
zdroj: gettyimages.com

Hojdačky symbolizujú detstvo a chvíle strávené na ihriskách. Príjemného vznášania sa vo vetre sa nemusia vzdať ani dospelí. Zaobstarajte si záhradnú hojdačku, s ktorou si doprajete chvíle plnohodnotného relaxu a zároveň skrášlite aj svoju záhradu. Inšpirujte sa.

Záhradná hojdačka je súčasťou záhrad pri rodinných domoch, kde plní estetickú aj funkčnú úlohu. Hojdačka do záhrady môže byť zhotovená z kovových materiálov alebo z dreva. Každá záhrada má svoju atmosféru, prevedenie, a preto sa na každú hodí iný typ hojdačky. Kovová záhradná hojdačka patrí spravidla medzi lacnejšie a pôsobí modernejším dojmom. Je preto často kupovaná k novostavbám alebo sa umiestňuje vedľa bazéna, či do zimnej záhrady. Drevená záhradná hojdačka má typickejšie klasické prevedenie a lepšie sa dopĺňa s prírodou. Často sa umiestňuje do zákutí záhrad s kríkmi, stromami alebo so skalkou. Sú často drahšie, ale aj pevnejšie. Jej životnosť máte z veľkej časti vo vlastných rukách, preto ak budete drevo pravidelne ošetrovať náterom, vydrží vám slúžiť dlhé roky.

...

Záhradná hojdačka v úlohe dekorácie

Vhodná je na relax a odpočinok, ale aj pre rodinné stretnutia alebo oslavy, a to ako netradičná možnosť na sedenie. Spestruje exteriér a často je jeho hlavným bodom. Vonkajšiu hojdačku je možné mať na tráve, na dlažbe, alebo pri bazéne na tvarovkách. Dobre sa kombinuje aj s detskou hojdačkou, kedy si rodičia na záhrade doprajú zaslúžený odpočinok, zatiaľ čo ich ratolesť vyvádza o kúsok ďalej.

Okrem obstarávacej ceny je dobré zohľadniť materiál, z ktorého je zhotovená, striešku, sedák, polstrovanie a to najdôležitejšie – nosnosť a pre koľko osôb je určená. Práve nosnosť je parametrom, ktorý sa značne odvíja od ceny a o hojdačke vypovedá, do akej miery je robustná. Medzi najlacnejšími a najdrahšími hojdačkami môže byť rozdiel v nosnosti aj 150 kilogramov, preto tento parameter pozorne sledujte.

Ako vybrať hojdačku do záhrady Výber záhradnej hojdačky je dobré konzultovať so všetkými členmi rodiny, prípadne ľuďmi, ktorí ju budú najčastejšie používať a každodenne sa na ňu pozerať. Na základni prieniku všetkých predstáv a požiadaviek je potom možné uskutočniť výber, ktorý je vďaka veľkej ponuke modelov jednoduchý. Existujú luxusné záhradné hojdačky, rovnako ako hojdačky decentné, vyrobené z kovu alebo dreva. Dôležitým parametrom je nosnosť alebo polstrovanie, ktoré môže byť a tiež nemusí, súčasťou balenia.

Prevedenie konštrukcie V tomto smere sa hojdačky delia na dve kategórie, kovové a drevené. Kovové prevedenie býva doménou lacnejších modelov, často sú zhotovené v modernom dizajne, ktorý môže byť elegantný. Je potrebné brať na zreteľ priemer rúrok, ktorý by mal byť pri všetkých kvalitných modeloch vyhľadateľný. Priemer rúrok často korešponduje s obstarávacou cenou a s vyššou cenou sa zväčšuje, čím dáva hojdačke vyššiu mieru bezpečia, stabilitu a dlhšiu životnosť. Drevená záhradná hojdačka pôsobí klasickejším dojmom a s exteriérom záhrady sa lepšie dopĺňa. Býva robustnejšia, pevnejšia a môže mať aj vyššiu hmotnosť. Ak je hojdačka celoročne vystavená poveternostným vplyvom, je dobré sa o drevo poctivo starať a aspoň raz za rok ho ošetriť adekvátnym lakom. Kvalita laku alebo impregnácie sa model od modelu líši a je dobré sa pozrieť do recenzií spotrebiteľov, či v tomto smere nie je s hojdačkou problém.

Pozrite si záhradné hojdačky v týchto e-shopoch:

Tieniaca strieška býva súčasťou všetkých modelov a môže mať nastaviteľné sklopenia, ktoré slúžia ako ochrana pred slnkom alebo ľahkým dažďom. Lavica môže byť zavesená buď na pevných častiach konštrukcie, prípadne na reťaziach. Druhé riešenie je praktickejšie tým, že retiazky sa dajú pri troche zručnosti skrátiť a nastaviť tak výšku lavice od zeme presne podľa vašich predstáv.

Rozkladacia záhradná hojdačka Určitým špecifikom niektorých prevedení je lôžková úprava. Pri týchto modeloch sa sklopením chrbtovej opierky stane z lavice jedna veľká zavesená hojdajúca sa plocha, ktorá je ako stvorená pre relaxovanie a odpočinok. Lôžkovú úpravu ponúkajú hojdačky kovové, aj drevené. Po rozložení lavice do lôžkovej úpravy je potrebné brať do úvahy iné rozloženie hmotnosti, tým pádom vyššiu nestabilitu a nutnosť správať sa viac opatrne.

Nosnosť a počet osôb Nosnosť sa môže výrazne líšiť, zatiaľ čo lacné prevedenie ju môže mať iba 200 kilogramov, u mohutných hojdačiek s vyššou cenou možno nájsť aj také, ktoré ponúkajú bezpečné zaťaženie 350 kg a viac. Nikto pravdepodobne nebude pred posadením klientov na lavicu hojdačky prevažovať, a preto je dobré zaobstarať taký model, ktorý ponúka dostatočnú rezervu pre tri priemerné dospelé osoby. Pre taký počet sú hojdačky v drvivej väčšine koncipované. Stretnúť sa možno aj s modelmi hojdačiek pre dvoch, tie sú však v ponuke skôr výnimočne.

Rozmery, hmotnosť V parametroch modelov sa vždy dozviete rozmery celej konštrukcie, ak sú však pre vás dôležité aj údaje o veľkosti sedáka, buď máte šťastie a v opise sú alebo sa obráťte so žiadosťou na predajcu. Rozmery sa pohybujú priemerne okolo dvoch metrov na dĺžku a od 150 cm do 2 metrov na výšku. Čím je hojdačka vyššia, tým lepšie sa na ňu nasadá, prípadne vystupuje. Hmotnosť lacnejších modelov sa pohybuje okolo 30 kilogramov a len o niečo málo kilogramov vyššiu majú hmotnosť aj kvalitnejšie kovové záhradné hojdačky, nie je to teda príliš rozhodujúci parameter. Drevená konštrukcia je však o poznanie ťažšia, tu sa váha pohybuje okolo 40 kilogramov a výnimkou nemusí byť ani hmotnosť 50 kilogramov a viac. Je dobré nezabudnúť, že s ťažšími modelmi je náročnejšia manipulácia a naopak.

Dizajn a cena Ak si vyberiete drevenú alebo kovovú hojdačku, určite sa zameriate na takú, ktorá sa vám jednoducho zapáči a zapasuje do konceptu na záhrade alebo na terase. V závislosti od toho, ako hojdačka vyzerá, však musíte pozerať aj na cenu. Ak hovoríme o drevených hojdačkách, v kategórii cca 200 eur zoženiete kvalitné a pohodlné sedenie. V prípade kovovej konštrukcie sa suma kvalitných hojdačiek o niečo navýši. Lacné kovové hojdačky odolnosť a trvácnosť neponúknu a rozheganú hojdačku nechce na záhrade nikto. Orientovať sa cenou nemusí byť v tomto prípade ten najlepší nápad. Okrem dizajnu a farby myslite aj na kvalitatívne znaky.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: