Celková nálada slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa v marci zhoršila, s poklesom zápasí aj stavebníctvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podnikatelia, obchodovanie, biznis,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku v marci mierne klesla. Hodnota indikátora ekonomického sentimentu sa medzimesačne znížila o 2,3 bodu na 104 bodov. Pokles zaznamenali tri z piatich jeho zložiek. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada pozitívnejšia o 9,7 bodu, mierne však zaostala za dlhodobým priemerom, a to o dva body. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Zníženie všetkých troch indikátorov

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v marci vzrástol o tri body na mínus 6,3 bodu. Vývoj indikátora ovplyvnil očakávaný rast priemyselnej produkcie, najmä vo výrobe ostatných nekovových výrobkov a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov. V druhom zo spomínaných odvetví bol aj najvýraznejší nárast objednávok. Tie sa podľa úradu významne zvýšili aj vo výrobe drevených a papierových výrobkov.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách po minulomesačnom výraznom zvýšení v marci klesol o 12,4 bodu na 18,3 bodu. Pokles bol vo všetkých troch indikátoroch – podnikateľskej situácii, dopyte, aj očakávanom dopyte. Zhoršenie bolo podľa úradu naprieč viacerými odvetviami. Nepriaznivejší vývoj podnikateľskej situácie avizovali najmä finančné a poisťovacie činnosti. Doterajší dopyt sa znížil hlavne v informáciách a komunikácii a jeho zníženie v nasledujúcich troch mesiacoch predpokladajú najmä administratívne a podporné služby.

Zhoršili sa aj podnikateľské aktivity

Nálada spotrebiteľov na Slovensku sa po minulomesačnom miernom zhoršení v marci opäť zlepšila a dosiahla najvyššiu hodnotu za posledné štyri roky. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa v porovnaní s februárom zvýšil o 2,4 bodu na mínus 11 bodov. Dlhodobý priemer prevýšil o 9,2 bodu. Spotrebitelia boli optimistickejší pri troch z celkovo štyroch zložiek indikátora. Očakávajú podľa úradu hlavne zlepšenie vývoja celkovej hospodárskej situácie a vývoja nezamestnanosti. Optimistickejší boli aj pri hodnotení vývoja finančnej situácie domácností, zároveň však prejavili mierny pesimizmus pri očakávaných úsporách.

Indikátor dôvery v obchode v marci klesol oproti februáru o 1,7 bodu na 5,3 bodu. Respondenti hodnotili negatívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú zvýšenie cien tovarov. Zhoršenie podnikateľských aktivít uviedli hlavne v špecializovaných predajniach maloobchodu s ostatným tovarom a rast cien predpokladajú najmä v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach.

S poklesom nálady druhý mesiac po sebe zápasí sektor stavebníctva. V marci sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o dva body na mínus 11 bodov vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Za nedostatočnú ju označilo 22 % respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR