Celtics sa pokúsia o 18. titul

Celtics

NEW YORK 29. mája (WEBNOVINY) – Basketbalisti Boston Celtics postúpili druhýkrát za posledné tri roky do finále NBA, keď napokon zdolali Orlando Magic 4:2 na zápasy. V sérii sa mužstvo z Massachusetts dostalo do skorého vedenia 3:0, no vzápätí dovolilo súperovi z Floridy znížiť náskok na 2:3 z jeho pohľadu. Nakoniec rozhodol šiesty zápas na ihrisku obhajcov titulu spred dvoch rokov, ktorí pred takmer 19 tisíckami svojich divákov vyhrali o 12 bodov 96:84.

Duel sa vyvíjal podobne ako dve z ostatných troch víťazných stretnutí Bostonu v tejto sérii. Domáci si vybudovali skorý náskok v úvode stretnutia, hostia naň nedokázali zareagovať. Neskôr Boston odstup ešte zvýšil a v závere už iba mohol v pokojnom tempe kontrolovať postup do priameho boja o absolútny vrchol zámorskej basketbalovej súťaže v sezóne 2009/10. Zaujímavosťou pritom je, že Celtics majú s oboma potenciálnymi súpermi vo finálových vzájomných súbojoch pozitívnu bilanciu. S Lakers (či už s losangelskými alebo predtým minneapolisskými) sa stretli v boji o titul 11-krát a vyhrali z toho 9 zápolení, s Phoenixom si zmerali sily iba raz v roku 1976 a sériu vyhrali 4:2. V prípade postupu Lakers by tak išlo o klasické finále, keďže Boston 9 zo svojich 17 titulov získal práve v súboji s Lakers.

Klub z Bostonu tak zažíva ďalšiu zlatú éru, ktorú však narušili minulý rok práve Magic. Vtedajšieho obhajcu titulu totiž vyradili už v 2. kole play off. Rozdiel oproti minulému roku je podľa trénera Doca Riversa zjavný – „veľká trojka“ v zložení Ray Allen, Paul Pierce a Kevin Garnett je tento rok v play off v kompletnom zložení na rozdiel od minulého roku, keď chýbal pre zranenie kolena tretí menovaný krídelník. „Táto naša základná zostava ešte nikdy neprehrala sériu play off. V to sme verili aj pred tohtoročnou vyraďovacou časťou a v to veríme aj naďalej,“ povedal 48-ročný bývalý hráč Hawks, Clippers, Knicks a Spurs.

V šiestom dueli série sa konečne v drese Bostonu dočkal svojich minút slávy Nate Robinson, ktorý nedostáva na palubovke toľko minút, koľko by si prial on i jeho fanúšikovia. Doc Rivers nedávno vyhlásil po otázke novinára na tému Robinson, že „Nate nám vyhrá jeden z play off zápasov“. Chvíľa 26-ročného rozohrávača podľa očakávania kouča Riversa prišla v druhej štvrtine šiesteho zápasu, keď po príchode na ihrisko strelil rýchlo za sebou dve trojky a zvýšil vedenie mužstva na 15 bodov. Dohromady nazbieral za 13 minút na ihrisku 13 bodov. „Natov výkon bol v prvom polčase fantastický. Bola to pre nich obrovská, naozaj obrovská vzpruha,“ pochválil hráča súpera kouč floridského tímu Stan Van Gundy. Magic odchádzali na polčasovú prestávku napokon s 13-bodovým mankom, ktoré však nebolo ani náhodou žiadnou tragédiou a určite ešte sľubovalo vyrovnanú partiu. No Boston strelil 11 z úvodných 13 bodov v druhom polčase a prípadný pokus Orlanda o zvrat v zápase a v sérii dostal tvrdý a rozhodujúci úder. Následne si Boston až do poslednej minúty nepripustil súpera na menší ako 14-bodový odstup a v záverečnej minúte sa už jeho hráči viac sústredili na oslavy ako na hru.

Finále play off sa bez ohľadu na výsledok a dĺžku série Lakers so Suns začne vo štvrtok na ihrisku jedného z tímov Západnej konferencie. Lakers v sérii vedú 3:2 a v sobotu sa pokúsia na ihrisku súpera premeniť mečbal na tri dni oddychu.

Výsledok – piatok:

Východná konferencia – finále (hrá sa na 4 víťazstvá):

Boston Celtics (4.) – Orlando Magic (2.) 96:84 (30:19, 25:23, 27:19, 14:23) – konečný stav série 4:2

Zostava a body: Rondo 14, R. Allen 20, Pierce 31 /13 doskokov/, Garnett 10, Perkins 2 (N. Robinson 13, G. Davis 6, T. Allen a R. Wallace po 0) – J. Nelson 11, V. Carter 17, Barnes 1, Lewis 7, D. Howard 28 /12 doskokov/ (Redick a Pietrus po 7, Jason Williams 5, Gortat 1, Bass 0)

Úspešnosť streľby z poľa v %: 42,7:43,1, trojky: 10/22 – 6/22, trestné hody: 22/27 – 16/27, doskoky: 56:44, asistencie: 19:14, stratené lopty: 13:12, získané lopty: 7:8, bloky: 3:3, fauly: 25:21, 18 624 divákov