Takmer polovica Slovákov plánuje dovolenku v zahraničí, rozhodnutia však ovplyvňuje inflácia a pokles príjmov

Letná dovolenka, dovolenka, rodina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Približne 70 % ľudí na Slovensku plánuje tento rok letnú dovolenku. Rekordný počet ich chce vycestovať na európske morské pláže, do zahraničia sa chystá 46 % populácie.

Objednaná alebo zaplatená

Na Slovensku mieni dovolenkovať tretina obyvateľov. To sú hlavné výsledky reprezentatívneho prieskumu na vzorke tisíc respondentov, ktorý agentúra Go4insight realizovala v máji. Ako v stredu informovala, tento prieskum nadväzuje na obdobné prieskumy od roku 2020.

Po posledných letných sezónach, kedy bolo cestovanie ovplyvnené pandémiou COVID-19, sú dovolenkové plány omnoho konkrétnejšie ako v rokoch 2020 až 2022.

Dovolenku už má objednanú alebo aj zaplatenú 21 % osôb z celej populácie krajiny, čo je takmer tretina z tých, čo letnú dovolenku plánujú.

Rodiny s deťmi

Konkrétnejšie plány, ako stráviť tohtoročné leto, má ďalších 17 % Slovákov. Letnú dovolenku plánuje, ale ešte ju nestihlo zorganizovať či hlbšie premyslieť 31 % respondentov.

„Polovica potenciálnych letných dovolenkárov tak stále nie je o svojej dovolenke ešte úplne rozhodnutá. Kým v minulých rokoch sťažovala rozhodovanie neistá pandemická situácia, tento rok rozhodnutia ovplyvňuje vysoká inflácia a pokles reálnych príjmov,“ uviedol managing partner Go4insight Rastislav Kočan.

Na letnú dovolenku plánujú ísť v najväčšej miere rodiny s deťmi, zhruba pätina ich už má dovolenku objednanú alebo aj zaplatenú. Naopak, na dovolenku neplánujú ísť väčšinou ľudia vo veku nad 60 rokov.

Dovolenka pri Jadranskom mori

Chorvátsko chce v lete navštíviť 14 % z celej populácie a viac ako štvrtina tých, čo plánujú letnú dovolenku v zahraničí.

„Chorvátsko tak zostáva našou jednoznačne najobľúbenejšou zahraničnou destináciou. Veľké množstvo Slovákov sa tento rok chystá do Talianska,“ priblížil Kočan s tým, že tam plánuje ísť 7 % ľudí. Podobne veľký záujem je aj o Grécko a Turecko.

Zvýšená túžba po dovolenkovaní pri mori podľa výsledkov prieskumu nebude znamenať znížený záujem o domáci cestovný ruch. Dovolenku na Slovensku plánuje približne rovnaký podiel ľudí ako v minulom roku, teda tretina obyvateľov.

Slovensko tak zostáva najčastejšou letnou destináciou Slovákov. Dovolenkovať na Slovensku však plánuje menej ako polovica tých, ktorí dovolenku cez leto plánujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Kočan
Firmy a inštitúcie Go4insight