Máte radi prírodu? Pamiatky? Víno? Šport? Alebo každého z rodiny baví niečo iné? Vieme o mieste, ktoré ponúka toto všetko. A za jeden deň ho určite celé neprejdete.
Majestátne zámky obklopujú rozľahlé parky a upravené záhrady. Na brehoch rybníkov sa pasú kone. Historické stavby spájajú cesty a chodníčky vhodné pre cyklistov, ale aj koče. V podzemí dozrieva príjemné moravské víno…
Lednicko – valtický areál vytváral niekoľko storočí známy rod Lichtenštajnovcov. Udržiavané parky sa prelínajú s lesmi, v ktorých ľudská ruka nerobila žiadne veľké zásahy. Celé toto územie je od roku 1996 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Minaret na truc
Prirodzenými centrami územia na juhu Moravy sú zámky v Ledniciach a Valticiach. Lednický zámok stojí na mieste niekdajšej pevnosti. Renesančný zámok v priebehu storočí niekoľkokrát prestavali, až nadobudol súčasnú novogotickú podobu. V polovici 19. storočia pribudol k stavbe veľký skleník.
Obrovský zámocký park v sebe ukrýva vodnú cestu s loďkami, z ktorých ľudia pozorujú pamiatky alebo vtáky. A stoja tu aj krásne stavby. Bývalí zámockí páni dali vybudovať umelú jaskyňu, vodáreň, akvadukt a dokonca aj minaret. Ten dal postaviť veľký mecenáš umenia Alois Josef I.
Pôvodne chcel vystavať v Ledniciach nový kostol, ale keď sa s poddanými nezhodol na lokalite, naštval sa a vybudoval – minaret! Pôvodne tu mala stáť aj mešita, ale ukázalo sa, že podložie na brehu rybníka je príliš mäkké a pohyblivé. Minaret stojí na päťsto pilótoch a štyridsiatich ôsmich radov dubových trámov. Hore je dnes vyhliadka. Kto sa chce rozhliadnuť po parku, musí ale zaplatiť vstupné a prekonať 302 schodov.
Okrem lode sa po parku premávajú koče ťahané krásnymi koňmi. Koňmo sa môžete dopraviť aj za ďalšími pamiatkami Lednicko – valtického areálu. Alebo na bicykli. Územie pretína niekoľko turistických trás.
Hlavné mesto vína
Kým v Ledniciach ani nezaparkujete bez toho, aby ste nevytiahli peňaženku, Valtice nepôsobia až tak turisticky. Valtice nazývajú na Morave aj „hlavným mestom vína“.
Pod zámkom sú vínne pivnice – a nielen pod ním. Súčasťou zámockého areálu je aj krásne zdobená kaplnka, v ktorej bývajú veľké koncerty. Práve tu bolo rodinné sídlo Lichtenštajnovcov. Lednice používali ako letný zámok.
Lednice a Valtice spája červeno značený turistický chodník. Po modrej sa dostanete k Hraničnému zámočku. Dnes je v ňom luxusný hotel. Samozrejme, dostanete sa k nemu aj autom, cez obec Hlohovec.
Červená značka do Ledníc vedie okolo Rendez-vous, nazývaného aj Dianin chrám. Romantický zámoček v štýle víťazných oblúkov starovekého Ríma. Využívali ho páni, keď sa chystali na lov alebo si chceli jednoducho oddýchnuť od dámskej spoločnosti. Neďaleko je aj kolonáda na Reistne, vyhliadka, z ktorej vidno Valtice, Karpaty, Mikulov aj rakúsky Schattenberg.
Loďkou, koňmo, bicyklom
Ďalšie úžasné stavby, ktoré na Morave zostali po Lichtenštajnovcoch, sú roztrúsené v okolí Ledníc. Janov hrad pôsobí ako keby ho vystrihli z nejakej zvláštnej rozprávky. Bývajú tu romantické svadby a privezie vás sem loďka po Dyji alebo koč po prašnej ceste.
Pohansko tri kilometre južne od Břeclavu je empírový lovecký zámoček postavený na mieste bývalého slovanského hradiska. Vedľa seba tu stoja pamiatky po Lichtenštajnovcoch so staroslovanskými svätyňami.
Kto sa túla po značených trasách, objaví ďalšie pozoruhodné stavby. Niektoré nie sú tak krásne zrekonštruované, ďalšie sú v súkromných rukách a interiéry nie sú prístupné verejnosti.
A keď si všetko prezriete, môžete sa okúpať v Mlynskom rybníku a ochutnať niektoré zo skvelých moravských vín v jednej z vínnych pivničiek.