Čína utajuje skutočný počet mŕtvych a nakazených koronavírusom. Môže byť až 40-násobný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, epidémia
Vlny epidémie budú ďalej prichádzať až do doby, než dosiahneme kolektívnu imunitu. Foto: SITA/AP

Čína zámerne utajovala rozsah epidémie nového koronavírusu a uvádzala nižšie počty nakazených aj mŕtvych. V tajnej správe pre Biely dom to konštatovala americká tajná služba, podľa ktorej sú Čínou uvádzané počty falošné. O správe informoval portál Bloomberg.com

Epidémia sa začala koncom minulého roka v meste Wu-chan v provincii Chu-pej, kde evidujú 2535 mŕtvych a 67-tisc nakazených. V celej Číne si COVID-19 vyžiadal 3300 životov, nakazených bolo 82-tisíc ľudí.

Pre porovnanie, v USA je už dnes vyše 215-tisíc potvrdených prípadov, zomrelo viac ako 5100 ľudí. Tieto počty však ešte nie sú ani zďaleka konečné.

Skutočný počet je mnohonásobne vyšší

Správy, že Čína utajuje skutočný počet nakazených aj obetí prichádzajú z viacerých zdrojov. Podobne sa tento týždeň vyjadrili aj britskí predstavitelia, podľa ktorých počet nakazených môže byť v Číne 15 až 40-krát vyšší.

Portál BusinessInsider cituje výpovede obyvateľov Wu-chanu, podľa ktorých sú pohrebné ústavy zavalené urnami.

Krematóriá idú na plný výkon

Vodič nákladného auta vypovedal, že za dva dni odviezol 5000 urien len do jedného z ôsmich pohrebných ústavov vo Wu-chane, kde už na zemi ležalo ďalších asi 3500 urien. Podľa ďalšieho obyvateľa mesta Zanga pracujú krematóriá stále celé dni a noci.

Aj na sociálnych sieťach ľudia uvádzajú, že pohrebné ústavy vydávajú rodinám 3500 urien denne. Za posledné dva týždne ich údajne vydali asi 40-tisíc.

BusinessInsider pripomína, že oficiálne čínske údaje nezahŕňali mŕtvych, ktorí neboli testovaní na koronavírus a zomreli napríklad doma alebo na iné komplikácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať