Čo majú spoločné náboženstvo, pikantné jedlá a draci? Dnes je ich deň

Drak

Deň práce, Svetový deň holokaustu, Medzinárodný deň žien, detí či dokonca deň vtákov poznajú všetci. Existujú však aj ďalšie „významné dni“, o ktorých väčšina z nás ani netuší, hoci sú ich stovky.

Svoj deň má vtáčí spev, ženy žijúce na vidieku, energetické nápoje, ale aj spodná bielizeň, koktavosť, vegetariáni, ľaváci, mrkva či mokrade.

Dajte si niečo ostré

Dnes, 16. januára, je napríklad medzinárodný deň náboženskej slobody, deň korenistých jedál aj deň drakov. Tento deň má pripomenúť, že vierovyznanie je slobodné a je každého osobnou vecou.

Milovníci pikantných jedál by si mali dať niečo ostré a milovníci rozprávok by sa mali zamyslieť, aký kultúrny význam mali draci v ich národnej histórii.

V piatok 17. januára si pripomíname novoročné predsavzatia, detské vynálezy aj lanovky.

Pripomíname si choroby, vzťahy aj pocity

Svoj vlastný deň má veľa chorôb, existuje napríklad deň lepry (27.1 .), astmy (7. 5.), hepatitídy (18. 5.), besnoty (28. 9.), artritídy (12. 10.), psoriázy (29. 10.) či cukrovky (14. 11.).

Obľúbené sú i rodinné vzťahy – máme deň matiek, otcov, detí či svokier.

Svoje dni majú i pocity. Napríklad 9. marca je deň paniky, 5. júla je deň objatí, 13. novembra deň dobrosrdečnosti a 18. marca si niekto dokonca pripomína nenávisť.

Svoj deň majú i absurdnosti

Mnoho dní je priradených rôznym zvieratám, pripomíname si vtákov, tulene, gorily či ľadové medvede, ale aj laboratórne či túlavé zvieratá.

K absurdnejším patrí medzinárodný deň spodnej bielizne 3. apríla, svetový deň toaliet 19. decembra, svetový deň vajec, ktorý pripadá na 11. októbra, medzinárodný deň trpaslíkov 21. júna či deň žonglovania 19. júna.

Významný deň nemusí mať presný dátum. Napríklad prvá májová sobota je tradične vyhradená nahému záhradníčeniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom