Dočkáme sa raz diaľnice na „ďaleký“ východ Slovenska (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaroslav Kmeť
Jaroslav Kmeť. Foto: archívne, SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Jednoduchá odpoveď na túto komplikovanú a desiatky rokov starú otázku je, že dva zákony, by mohli významne pomôcť a urýchliť výstavbu diaľnic a iných infraštruktúrnych projektov, vrátane tých, ktoré sú smerované na východ.

Nový zákon o strategických investíciách a aj zákon o verejnom obstarávaní sú navrhnuté tak, aby urýchlili procesy prípravy a realizácie významných investičných projektov, vrátane projektu dobudovania diaľnice na východ Slovenska.

Skrátenie zdĺhavých procesov

Tieto legislatívne zmeny majú potenciál zefektívniť vysporiadanie majetkovoprávnych pozemkov a stavieb, čo je nevyhnutné pre prípravu strategických projektov. Zároveň by mali skrátiť zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie, ktoré v minulosti bránili rýchlej realizácii budovania infraštruktúry.

Jedným z kľúčových aspektov nového zákona o strategických investíciách je „zrušenie” územného rozhodnutia pre projekty, ktoré sú v súlade s územným plánom, čo umožní priamo prejsť k žiadosti o stavebné povolenie. Tento krok by mal výrazne skrátiť čas potrebný na začatie výstavby diaľnice, alebo iných dôležitých stavieb.

Optimistický scenár

Okrem toho, zmeny v zákone o verejnom obstarávaní by mali zjednodušiť a urýchliť námietkové konania, čo je dôležité pre zabezpečenie plynulosti a efektivity pri realizácii veľkých investičných celkov.

Tieto legislatívne zmeny budú kľúčové pre dosiahnutie toho dlhodobo očakávaného cieľa – dobudovanie diaľnice až na „ďaleký” východ Slovenska.

Diaľnica na východ Slovenska je projektom nielen ekonomického významu, ale je aj symbolom rovnováhy a rozvoja našej krajiny. Diaľnica zlepší pre obyvateľov prístup k službám, pracovným príležitostiam a zároveň podporí rozvoj podnikania a cestovného ruchu v regióne. O jej význame pre obnovu Ukrajiny, hádam nepochybuje dnes už nikto.

Aj vzhľadom na súčasný legislatívny vývoj a plány na výstavbu diaľnic je teda možné optimisticky predpokladať, že diaľnica až na východ Slovenska nie je už len snom, ale stáva sa postupne realitou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Kmeť