Ďalší súdny proces s Marianom Kočnerom sa budúci týždeň nakoniec nezačne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Ďalší súdny proces s mediálne známym podnikateľom Marianom Kočnerom vytýčený na Mestskom súde Bratislava I pôvodne na 25. októbra budúci týždeň sa nakoniec nezačne. Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, hlavné pojednávanie v trestnej veci pre zločin krátenia dane a poistného bolo zrušené z procesných dôvodov.

Spolu s Kočnerom čelia v danej veci obžalobe aj Jana Šlachtová, Viliam Gross a Peter Zemko. Tieto osoby spolu figurujú v kauze známej ako Five Star Residence. Pôvodne bolo pojednávanie v tejto veci vytýčené už na január tohto roku na Okresnom súde Bratislava II. Súd však termín neskôr zrušil.

Predaj 17 bytov

Polícia ešte v roku 2018 informovala, že kauza sa týka predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH. „Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol Peter Zemko. Kupujúci v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva Marian Kočner,“ informovala polícia v súvislosti so vznesením obvinenia. K podobnému predaju za euro došlo podľa vyšetrovateľa aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov.

„Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam Gross,“ vysvetlila polícia. „Štvorlístok“ podľa orgánov činných v trestnom konaní uzavrela Jana Šlachtová, ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo podľa polície dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.

Predaj za dve eurá

Peter Zemko mal podľa orgánov činných v trestnom konaní na základe skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17 miliónov eur.

„Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda skrátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov,“ dodala polícia s tým, že za zločin skrátenia dane a poistného hrozí v prípade dokázania viny trest sedem až 12 rokov väzenia.

Momentálne vo väzení

Marian Kočner si momentálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie miliónových televíznych zmeniek. V prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka bol už po druhýkrát neprávoplatne oslobodený, pričom vecou sa na základe odvolania Úradu špeciálnej prokuratúry bude zaoberať Najvyšší súd SR. V treťom prípade takzvaných motákov z väzby bol zase právoplatne oslobodený.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ŠlachtováMarián KočnerPavol Adamčiak
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry