Do SND príde operná hviezda Diana Damrau

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Damrau
Operná diva Diana Damrau počas vystúpenia Barbier zo Sevilly v newyorskej Metropolitnej opere. (archívne foto) Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Prvá operná scéna Slovenska avizuje hviezdu svetových scén, sopranistku Dianu Damrau. Ako pre agentúru SITA uviedla tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková, vystúpenie Diany Damrau Opere SND je síce naplánované na sklonku roka, na 11. decembra, no už teraz je o lístky naň veľký záujem.

Hviezdna sopranistka Diana Damrau stvárni jednu z hlavných postáv Belliniho opery Puritáni Elvíru „vďaka výborným medzinárodným aj priateľským kontaktom hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Opery SND Friedricha Haidera“, doplnila Pažítková.

Video: Vystúpenie Diany Damrau s Viedenským orchestrom

Vyšperkované koloratúry i technika

Hudobní znalci a nadšení obdivovatelia oceňujú spevácke umenie Diany Damrau, „ktorým vie vyšperkovať svoje koloratúry, dokonalú techniku, veľký zmysel pre drámu a skutočné emócie, ktoré z javiska odovzdáva svojim divákom. Diana Damrau je osobnosťou, ktorá vyžaruje z pódia vzácnu energiu a noblesu“, uviedla ďalej Pažítková.

Pripomenula, že sopranistka je známa štýlovým stvárnením úloh v operách Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Straussa, ale aj Vivaldiho, Beethovena, Rossiniho, Donizettiho, Verdiho, Wagnera a mnohých ďalších. Interpretuje tiež piesne Richarda Straussa, Brahmsa, Mendelssohna, Schumanna, Chopina, Liszta, Mahlera či Berga.

Diana Damrau debutovala v Covent Garden v roku 2003 ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Nasledujúci rok to už bola La Scala pod taktovkou Riccarda Mutiho, v roku 2005 Metropolitná opera v New Yorku. K týmto scénam, na ktorých pravidelne hosťuje, pribudli Viedenská a Bavorská štátna opera a tiež prestížne koncertné sály ako Carnegie Hall a viedenský Musikverein.

Umelkyňa nahráva aj pre EMI

Ďalej pre spoločnosti Virgin Classics, DG, Opus Arte a ďalšie známe gramofónové spoločnosti. „Diváci v Carnegie Hall si určite radi spomínajú na moment, keď v bezprostrednej atmosfére umelkyňa ladila s orchestrom ako dirigent, a tak jej slávny Zubin Mehta prepožičal na chvíľu taktovku. Takto sa stala prvou a zrejme zatiaľ jedinou ‚dirigentkou‘ Viedenských filharmonikov,“ priblížila nevšednú umelkyňu Pažítková.

Puritáni s Dianou Damrau sú na programe národného divadla v jeho historickom sídle na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 11. decembra. Viac informácií o programe novej sezóny SND možno nájsť na webstránke divadla http://www.snd.sk. Vstupenky sa dajú kúpiť online a oddnes aj v pokladni novej budovy SND na Pribinovej ulici v Bratislave a od 18. augusta aj v pokladni v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať