Dohoda Putina a Lukašenka je už spečatená, ruské jadrové zbrane sa umiestnia v Bielorusku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin, Alexander Lukašenko
Vladimir Putin (vpravo) a Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP

Rusko a Bielorusko vo štvrtok podpísali dohodu o umiestnení ruských jadrových zbraní na bieloruskom území. Tieto zbrane budú pod kontrolou Moskvy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ide o krok, ktorý formalizuje dohodu ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho bieloruského partnera Alexandra Lukašenka. Putin už v marci oznámil, že jeho krajina plánuje v Bielorusku umiestniť taktické jadrové zbrane.

Ruskí aj bieloruskí predstavitelia označili tento krok za reakciu na nepriateľstvo zo strany Západu. „Rozmiestnenie jadrových zbraní, ktoré nie sú strategické, je efektívnou odpoveďou na agresívnu politiku krajín, ktoré voči nám nie sú priateľské,“ povedal bieloruský minister obrany Viktor Chrenin v Minsku počas stretnutia s ruským partnerom Sergejom Šojguom.

„V kontexte extrémne prudkej eskalácie hrozieb na západných hraniciach Ruska a Bieloruska bolo prijaté rozhodnutie realizovať protiopatrenia vo vojensko-jadrovej sfére,“ dodal Šojgu.

Nezverejnili pritom žiadne podrobnosti o tom, kedy budú jadrové zbrane v Bielorusku umiestnené. Putin však už skôr povedal, že výstavba zariadení na umiestnenie taktických jadrových zbraní na bieloruskom území bude ukončená do prvého júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoSergej ŠojguViktor ChreninVladimir Putin