KDH zbiera podpisy na odvolanie ministerky Dolinkovej kvôli zarezaniu výstavby nemocnice Rázsochy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 26. apríla, 18:04

Ministerstvo zdravotníctva túto stredu definitívne pochovalo projekt koncovej národnej univerzitnej nemocnice na Rázsochách, kde chce namiesto nej stavať detskú nemocnicu. Zároveň ministerka Dolinková rozhodla aj o prestavbe nemocnice v Ružinove. Vyplýva to zo zverejnených zmlúv s konzorciom projektantov, ktorí projektovali nemocnicu na Rázsochách.

Upozorňuje na to KDH a rozhodnutie považuje za neodborné, nesprávne a s negatívnym dopadom na pacientov nielen v Bratislave. Preto začínajú kresťanskí demokrati zbierať podpisy pod odvolanie ministerky Dolinkovej.

O novej nemocnici v Ružinove nevieme vôbec nič. Tento projekt začne úplne od nuly, iba s časťou projektovej dokumentácie z Rázsoch, pričom nemocnica v Ružinove nemá ani dostatok pozemkov na výstavbu novej nemocnice,“ hovorí poslanec KDH František Majerský.

Predpoklady nemocnice na Rázsochách

Podľa jeho slov nemocnica na Rázsochách mala tri základné predpoklady, aby sa v dohľadnej dobe mohla začať stavať – vyvlastnené pozemky pripravené na výstavbu, posudzovanie vplyvov na životné prostredie tesne pred schválením a rozpracovanú projektovú dokumentáciu.

„Mohli sme možno už budúci rok začať stavať a o päť – šesť rokov nemocnicu naozaj dokončiť. Navyše problémom uprednostnenia projektu nemocnice Ružinov pred Rázsochami, o ktorom ešte ani nerozhodla vláda Roberta Fica, ale ministerka Dolinková už bez mandátu vlády ukončila zmluvy s projektantmi, je práve časové hľadisko,“ spresňuje František Majerský.

Ministerka Dolinková reaguje

„Je smutné, ak sa opozičná politika zmení na obyčajný politický bulvár. Predstavitelia KDH v súvislosti s témou nemocnice Rázsochy konšpirujú bez reálnych faktov. Postaviť odvolávanie ministra na základe konšpirácií je dôkazom zúfalého kroku jeho iniciátorov. Po schválení vládou predstavím celý projekt univerzitnej nemocnice v Bratislave slovenskej verejnosti,“ reaguje ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Výstavba trvá už 42 rokov

KDH upozorňuje, že podľa štúdie, ktorú si dalo vypracovať ministerstvo zdravotníctva môže nemocnica v Ružinove vyrásť až v roku 2038, o osem rokov neskôr ako Rázsochy. Zároveň nepokračovaním v projekte Rázsochy dôjde k škode v desiatkach miliónov eur, ktoré boli na túto nemocnicu doposiaľ vyčerpané, čo sú náklady na jednu okresnú nemocnicu.

Výstavba koncovej nemocnice na Rázsochách trvá už 42 rokov. Za ten čas vlády na Slovensku stihli výstavbu Rázsoch trikrát schváliť a teraz sa ju chystajú tretíkrát zastaviť. Doposiaľ sa na tomto projekte preinvestovalo 55 miliónov eur.

Komplexná koncová nemocnica

Pochovanie Rázsoch má aj odborný a medicínsky rozmer. Nemocnica na Rázsochách by bola skutočná komplexná koncová nemocnica, ktorá by spolu s ostatnými súčasťami Univerzitnej nemocnice Bratislava vedela zabezpečiť starostlivosť o všetkých ťažkých pacientov z celého Slovenska,“ hovorí zdravotnícky líder a poslanec KDH Peter Stachura.

Ak postavíme nový Ružinov, časť univerzitnej zdravotnej starostlivosti sa bude musieť presunúť do súkromnej nemocnice Bory, čím štát stratí dosah na svoju kľúčovú nemocnicu, ktorá má zabezpečiť jedinečné výkony pre všetkých občanov v krajine a zároveň má byť národným centrom pre vedu a vzdelávanie. Toto pani Dolinková nemala dopustiť,“ dodáva.

Výzva na zvolanie okrúhleho stola

KDH vo februári 2024 vyzvalo premiéra Roberta Fica, aby zvolal okrúhly stôl všetkých politických strán a našiel celospoločenskú zhodu na tom, kde nakoniec národná univerzitná nemocnica vyrastie.

Robert Fico na požiadavku nereagoval a ministerka Dolinková sa bez diskusie rozhodla postaviť národnú nemocnicu v Ružinove a novú detskú nemocnicu na mieste pôvodných Rázsoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýPeter-stachuraRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica BoryNemocnica RužinovUniverzitná nemocnica Bratislava