Nemocniciam chýbajú financie na druhý polrok, budú potrebovať minimálne 200 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Asociácia nemocníc Slovenska
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na to, aby poisťovne mohli spolupracovať s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) aj v druhom polroku, štát im musí doplatiť minimálne 200 miliónov eur. Vyhlásil to prezident ANS Marián Petko na tlačovej konferencii po rokovaní rady, ktorá bola poslednýkrát v súčasnom zložení, v máji ich čakajú voľby.

Tiež oznámil, že asociácia dostane už tento týždeň dodatky k uzatvoreniu zmlúv so všetkými troma poisťovňami. Podľa Petka všetky dokážu s nimi garantovať spoluprácu len prvý polrok.

Na druhý potrebujú dofinancovanie minimálne 200 miliónov eur. Ak sa tak nestane, bude sa zvyšovať dlh nemocníc a doplatí na to pacient. ANS verí, že dodatky by mali byť onedlho podpísané.

Vyhláška ministerstva zdravotníctva

Riešili sme aj vyhlášku ministerstva zdravotníctva o optimalizácii nemocníc. Asociácia k nej poslala dokopy 300 pripomienok. Ak by vyhláška nebola pozmenená, nebola by zabezpečená adekvátna starostlivosť pre lôžkových pacientov,“ uviedol prezident ANS Marián Petko.

Podľa jeho slov treba zmeniť mnoho vecí, medzi nimi napríklad cestovnú mapu pre pacienta, preklady pacientov z menších nemocníc do väčších a naopak, ako aj zabezpečiť záchrannú službu, ktorá bude voziť pacientov tam, kde dostanú zdravotnú starostlivosť.

Prezident tvrdí, že je to extrémne náročný materiál, aby bol plne funkčný, a aby bola dostatočne zabezpečená kvalita pre pacientov.

Uzatvorené detské oddelenia

Vedenie asociácie pokladá za veľké riziko pre pacienta skracovanie ordinačných hodín ambulantnej pohotovostnej službe pre dospelých aj deti. Marián Petko poukázal aj na to, že len za posledné obdobie boli dočasne uzatvorené detské oddelenia, keďže bol nedostatok lekárov.

Musíme si uvedomiť, že detský lekár je na detských oddeleniach len jeden, a to na detské a novorodenecké oddelenie, pôrody a závažné prípady, ktoré prídu zvonku. Dať mu ďalšiu prácu je vysoké riziko,“ doplnil Petko.

Potreba nových pediatrov

Okrem toho tvrdí, že to nevyvolá tiež zvýšený záujem o prácu pediatra u mladých medikov.

ANS chápe, že treba zvyšovať počty pediatrov, nemocnice v jej pôsobnosti sú pripravené ich prijímať. Zároveň však nesúhlasia s tým, že sa to bude takto skresávať a neponúkne sa žiadna alternatíva.

Poplatky od pacientov

Nemocnice ANS ako najväčší poskytovateľ špecializovanej ambulantnej služby nezaviedli poplatky od pacientov. Petko tvrdí, že to nemôže fungovať ako teraz, že akýkoľvek lekár si vyberá poplatky, ako sa mu to páči.

Podľa prezidenta asociácie to vo vyspelej Európe nie je možné. Podľa jeho slov v prvom rade treba v tom spraviť legislatívny poriadok.

My nie sme proti poplatkom, ale musí sa spraviť zhodnotenie, aký je stav, za čo brať poplatky, a za čo nie. Potom treba stanoviť pravidlá, aby občan nepočúval, že má ústavne garantovanú zdravotnú starostlivosť, ale v nemocnici si ju bude musieť zaplatiť,“ povedal Marián Petko.

Ochrana pacientov s finančnými limitmi

ANS zastáva názor, že musia chrániť najstarších občanov, ktorí majú finančné limity, ako aj ťažko postihnutých ľudí a deti. V súčasnosti však podľa predstaviteľov ANS nie je občana, ktorý by vedel, za čo v nemocniciach platí.

Asociácia nemocníc tiež poukázala na to, že s ministerstvom zdravotníctva mala dohodu, ako riešiť pohotovosti pre deti a dorast. V súčasnosti však nevedia, čo sa s materiálom odsúhlaseným ministerstvom stalo, keďže sa to vôbec nerieši.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Petko
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR