Opozičné strany KDH, PS a hnutie Slovensko odovzdali v parlamente podpisy na odvolanie ministerky Dolinkovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Deň narcisov
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková počas tlačovej konferencie pri príležitosti 28. ročníka Dňa narcisov na Ministerstve zdravotníctva SR. Bratislava, 18. apríl 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Opozičné strany KDH, PS a koalícia Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia odovzdali vo štvrtok v podateľni Národnej rady SR podpisy na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej. Ako už opozičné strany avizovali pred pár dňami na spoločnom brífingu, dôvodov na jej odvolanie je hneď niekoľko.

Rozhodnutia ministerky

„Ministerka Dolinková urobila vo vedení rezortu zdravotníctva niekoľko rozhodnutí, ktoré považujeme za neodborné. Očividne nadŕžala súkromníkom pri zmene zaradenia kardiocentra Agel a nemocnice Bory do vyššej kategórie, či podpísala dodatok k zmluve pre spišskonovoveskú nemocnicu. A namiesto odpolitizovania, ktoré si ministerka dala do programového vyhlásenia vlády, už stihla odvolať 16 manažérov nemocníc a úradov a dosadiť si vlastné personálne nominácie,“ vysvetľuje poslanec KDH Peter Stachura a upozorňuje aj na pochybenia v prípade meškania projektov v Pláne obnovy, napríklad v prípade centrálneho riadenia nemocníc, s ktorým sa už malo dávno začať.

A pridáva ďalšie ministerkine pochybenia v prípade zlého umiestnenia bodov záchrannej zdravotnej služby, ale aj definitívne ukončenie projektových prác na nemocnici Rázsochy.

Podľa Dvořáka koná ministerka v rozpore so záujmami pacienta

„Pani ministerka Dolinková za šesť mesiacov nepohla so žiadnymi zásadnými problémami nášho zdravotníctva, a koná tak v príkrom rozpore so záujmami pacienta. Chýbajú tisícky sestier, kolabujú ambulancie, doplatky sú vysoké a nemocnice sa naďalej zadlžujú. Okrem toho ministerka svojimi rozhodnutiami ohrozuje naše spoločné peniaze z Plánu obnovy na výstavbu nových nemocníc. Súťaž na dotácie z Plánu obnovy, kde ministerka zvýhodnila Pentu už dokonca vyšetruje aj európsky Úrad pre boj proti podvodom (OLAF),“ dopĺňa poslanec Progresívneho Slovenska a podpredseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák.

Ako to vidí exminister zdravotníctva Krajčí?

Aj hnutie Slovensko už dlhodobo upozorňuje na neschopnosť Zuzany Dolinkovej riadiť ministerstvo zdravotníctva. Svojimi krokmi navyše hneď od začiatku vládnutia poškodzuje pacientov a na ich úkor zvýhodňuje finančné skupiny.

„Výpočet zlyhaní ministerky Dolinkovej je veľmi dlhý. Vyvrcholením jej amaterizmu a protipacientskeho konania je pochovanie projektu novej špičkovej Univerzitnej nemocnice Rázsochy. Politici Smeru a Hlasu 12 rokov ovládali ministerstvo zdravotníctva a neboli schopní spustiť výstavbu Rázsoch. Teraz nám sľubujú, že novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave postavia, ale najskôr o 14 rokov a v absolútne nevhodnej lokalite. Už aj Robert Fico vidí, že zlyhaní ministerky Dolinkovej je viac, než je únosné, a preto už včera bolo neskoro na to, aby skončila,“ dodáva exminister zdravotníctva a poslanec hnutie Slovensko Marek Krajčí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíOskar DvořákRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie AGELHlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieKresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná rada SRNemocnica BoryProgresívne Slovensko (PS)SMER-SDZa ľudí