Dostupnejšia zdravotná starostlivosť v regiónoch? Na podporu integrovaných centier poputuje ďalších takmer 17 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ordinácia
Foto: ilustračné, decodom.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti poputuje ďalších 16,5 mil. eur. Rezorty zdravotníctva a investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie predstavili výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na doplnenie siete týchto centier.

Vďaka prostriedkom z Európskej únie bude zdravotná starostlivosť dostupná priamo v regiónoch a pacienti nebudú musieť cestovať za lekárom mimo svojej obce.

Projekty mimo bratislavského kraja

Maximálna výška nenávratného finančného príspevku na jeden projekt je 1,407 mil. eur. Výzva je určená na projekty mimo bratislavského kraja a bude otvorená až do vyčerpania alokovanej sumy. V predchádzajúcom programovom období 2014-2020 boli vyhlásené štyri výzvy v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Vzniklo 59 centier za takmer 45 mil. eur.

„V centrách integrovanej zdravotnej starostlivosti bude pacientom k dispozícii všeobecný lekár pre dospelých a okrem neho pediater, alebo gynekológ, alebo zubný lekár, alebo lekár s inou špecializáciou,“ priblížila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Všetko pod jednou strechou

Ako doplnila, koncept centier je definovaný tak, aby mal pacient všetko pod jednou strechou a nemusel dochádzať za vyšetrením alebo poskytovaním služby na iné miesto, adresu, či desiatky kilometrov do iného mesta.

„V rámci výzvy je možné žiadať o nenávratný finančný príspevok na výstavbu nových budov, modernizáciu a rekonštrukciu existujúcich budov, prístavbu, nadstavbu alebo stavebné úpravy a rekonštrukciu vnútorných a vonkajších priestorov existujúcich stavebných objektov, ako aj na zabezpečenie materiálno – technického vybavenia, dodávku zdravotníckej techniky či zariadenia a vybavenia,“ doplnila ministerka.

Finančné prostriedky môžu žiadať samosprávy a neziskové organizácie, ktorých zakladateľom je samospráva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR