Financovanie zdravotníckych inštitúcií možno prejde zmenami, padol návrh rozdelenia jednorazového príspevku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Efektívnejšie riadenie peňažných tokov v rámci verejného zdravotného poistenia a zmiernenie jednorazového finančného úbytku zdrojov zdravotných poisťovní na začiatku kalendárneho roka.

Taký je cieľ novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú do parlamentu predložil koaličný poslanec za stranu SMER – sociálna demokracia (SD) Vladimír Baláž. Jej základom je zmena vyplácania príspevkov pre štvoricu inštitúcii v zdravotníckom sektore.

Akých inštitúcií sa to týka?

Konkrétne ide o Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Operačné strediská tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.

Im všetkým odchádzajú príspevky v plnej výške v januári. To podľa Baláža predstavuje pre zdravotné poisťovne vysoký jednorazový finančný výdavok a úbytok zdrojov hneď na začiatku kalendárneho roka.

Štvrťročné splátky

Navrhuje preto, aby sa príspevok rozdelil a vyplácať sa štvrťročne, v termínoch 20. januára, 20. apríla, 20. júla a 20. októbra.

Financovanie celého sektora verejného zdravotného poistenia je priebežné, ako napríklad výber poistného od ekonomicky aktívnych obyvateľov, či výplata platieb za poistencov štátu. Máme za to, že platenie príspevkov v štvrťročných splátkach prispeje k efektívnejšiemu riadeniu peňažných tokov v rámci verejného zdravotného poistenia,“ myslí si poslanec.

Po novom by zdravotné poisťovne uhrádzali príspevky jednotlivým inštitúciám štvrťročne od roku 2025.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Baláž
Firmy a inštitúcie Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctveNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSMER-SDÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou