Slovenská lekárska komora sa obáva nedostatku peňazí pre ambulancie, žiada zákonné riešenie poplatkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mnohé ambulancie boli podľa nej nútené v súvislosti s bezprecedentným zvyšovaním cien energií a vstupných nákladov zaviesť poplatky, ktoré im umožnili prežiť kritickú situáciu. Dialo sa to však bez akejkoľvek regulácie a systému, čo mnohí pacienti pochopiteľne vnímali ako nespravodlivosť.

Výzva ministerstvu zdravotníctva

„V tejto súvislosti žiadame Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene uskutočnilo už niekoľko týždňov avizovaný audit poplatkov,“ uvádza ďalej komora. Na uvedenú problematiku upozorňuje aj v nadväznosti na súčasnú situáciu v ambulantnom sektore. Jeho nedofinancovanie môže viesť ku kolapsu nielen ambulancií všeobecných lekárov a špecialistov, ale následne aj nemocníc.

Hrozba ďalších poplatkov

„V súčasnosti sa znovu ozývajú hlasy o poplatkoch. Žiaľ, tie sú už dnes v mnohých ambulanciách realitou a od 1. apríla hrozia ďalšie. Navyše, mnohí lekári už avizujú, že nové zmluvy s poisťovňami neuzavrú a ambulancie radšej zatvoria,“ tvrdí komora. Situáciu podľa nej neupokojila ani zverejnená vyhláška k prerozdeleniu financií v zdravotníctve.

„Navýšenie o 188 mil. eur nás síce teší, ale obávame sa, že to nebude stačiť. Ostáva len dúfať, že avizované úspory v systéme vo výške 100 mil. eur sa premenia na realitu,“ uzatvára SLK.

>>> Agentúra SITA požiada o stanovisko Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora