Dolinkovej ministerstvo chce meniť ďalší zákon, dôvodom sú viaceré nedostatky v súčasnom znení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti čakajú podľa všetkého zmeny. Ministerstvo zdravotníctva SR pod vedením Zuzany Dolinkovej tvrdí, že si ich vyžiadala prax, ktorá odhalila viaceré nedostatky legislatívy.

Podľa predbežnej informácie by rezort chcel novelu zákona predložiť do medzirezortného pripomienkového konania už v máji tohto roka.

Aplikačná prax súvisiaca s implementáciou kategorizácie ústavnej zdravotnej starostlivosti a nemocníc s účinnosťou od 1.1. 2024 preukázala, že súčasné znenie zákona je vo viacerých bodoch nedostatočné a sú potrebné viaceré čiastkové úpravy zákona za účelom zefektívnenia procesov súvisiacich s implementáciou kategorizácie ústavnej zdravotnej starostlivosti a nemocníc a nápravy zistených nedostatkov právnej úpravy,“ zdôvodňuje potrebu novely ministerstvo.

Jej cieľom je úprava legislatívno-technických chýb, zníženie administratívnej záťaže na strane ministerstva i poskytovateľov, či úprava vzťahu medzi hlavnou a partnerskou nemocnicou. Rezort chce zároveň zefektívniť činnosť Rady pre tvorbu siete kategorizovaných nemocníc, ako aj proces podávania žiadostí podľa zákona.

Upraviť plánuje taktiež inštitút verejného záujmu i rozsah dát, ktoré môže rezort žiadať. V neposlednom rade chce aj opraviť chyby vyplývajúce z praxe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR