Domáce násilie by malo byť v Rusku opäť trestné, skupina poslancov predstavila návrh zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
týranie, muž, žena, domáce násilie
Foto: ilustračné, Getty images

Dva roky po tom, ako ruskí poslanci dekriminalizovali domáce násilie v mene údajnej „ochrany tradičných hodnôt„, by malo byť domáce násilie v Rusku opäť trestné. Skupina poslancov hornej komory ruského parlamentu, Rady federácie, predstavila v piatok návrh zákona, ktorý by konečne opäť definoval domáce násilie ako trestný čin.

Keďže medzi týmito zákonodarcami sú aj členovia Putinovej strany Jednotné Rusko, je pravdepodobné, že ich iniciatíva má aj požehnanie Kremľa a návrh zákona preto bude prijatý.

V roku 2017 prijali poslanci opačnú iniciatívu – zákon, podľa ktorého sú takzvané „menšie útoky“ na členov rodiny povolené. Obhajcovia dekriminalizácie domáceho násilia argumentovali tým, že zasahovanie štátu do tejto oblasti ide údajne proti tradičným hodnotám ruskej spoločnosti.

Túto zmenu vtedy veľmi podporoval aj Vjačeslav Volodin, predseda Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Ide o jedného z Putinových najbližších mužov a predstaviteľa široko známeho aj na Slovensku vďaka častým kontaktom s predsedom slovenského parlamentu Andrejom Dankom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Jednotné RuskoRada federácieŠtátna duma