Dráma v Tatrách, turistu zachránil špeciálny defibrilátor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turista tatry zachranari
Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA/ POPRAD 27. júla (WEBNOVINY) – Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) v pondelok pomohli českému turistovi, ktorý pravdepodobne dostal infarkt.

Turista dostal náhodnú pomoc lekárky

Ako informuje HZS na svojej webstránke, horských záchranárov požiadal o pomoc českému turistovi, ktorý odpadol v pondelok poobede, dobrovoľný zmluvný záchranár HZS, ktorý pracuje na chate pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách.

„Pravdepodobnou príčinou zástavy krvného obehu bol infarkt myokardu. Na mieste bola úplnou náhodou lekárka, ktorá okamžite začala s resuscitáciou. Z chaty jej doniesli AED defibrilátor, ktorý použili. U pacienta sa po prvom výboji obnovili životné funkcie, začal spontánne dýchať a bol pri vedomí,“ informuje ďalej HZS.

Defibrilátory majú byť v každej chate

Na pomoc českému turistovi sa k chate pri Zelenom plese vydali horskí aj leteckí záchranári, ktorí zobrali pacienta na palubu a previezli ho do popradskej nemocnice. Ako dodáva HZS, AED defibrilátory „sú na vybraných chatách vo Vysokých Tatrách ako súčasť projektu, medzi spoločnosťou ENEL, Asociáciou horských záchranárov a Horskou záchrannou službou. Zámerom tohto projektu je vybaviť všetky horské chaty na Slovensku defibrilátormi AED“.

AED defibrilátory, teda automatické externé defibrilátory, sú prenosné prístroje určené pre laické, ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba