Dres Maradonu, v ktorom dal legendárny gól „božou rukou“, vydražili za najvyššiu sumu v histórii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maradona
Dres, ktorý mal na sebe Argentínčan Diego Maradona na majstrovstvách sveta v roku 1986 v Mexiku. Foto: SITA/AP

Dres, ktorý mal na sebe Argentínčan Diego Maradona na majstrovstvách sveta v roku 1986 v Mexiku počas pamätného zápasu s Anglickom, na aukcii vydražili za neuveriteľných 8,7 milióna eur. Táto suma predstavuje svetový rekord medzi športovými suvenírmi.

Tento dres, v ktorom Maradona dosiahol legendárny zásah „božou rukou“, dosiaľ vlastnil bývalý anglický obranca Steve Hodge. Ostatných 20 rokov bol vystavený vo futbalovom múzeu v Manchestri.

Najpamätnejší výkon v histórii futbalu

V slávnom štvrťfinále MS 1986 v Mexiku zvíťazila Argentína nad Anglickom 2:1 a Maradona v ňom predviedol zrejme jeden z najpamätnejších výkonov futbalovej histórie. Najskôr skóroval v rozpore s pravidlami, keď sa rukou dotkol lopty, a potom strelil druhý gól po nádhernom sóle cez polovicu ihriska.

Sčasti to bol gól hlavou a sčasti to bola božia ruka,“ povedal vtedy Maradona novinárom.

Maradona prekonal aj Coubertina

Najvyššia čiastka, ktorú dosiaľ niekto zaplatil za športový suvenír, bola suma 8,3 milióna eur za originálny rukopis baróna Pierra de Coubertina z roku 1892. Ten predvlani vo februári kúpil ruský oligarcha Ališer Usmanov.

Maradona je považovaný z jedného z najlepších futbalistov všetkých čias. S národným tímom Argentíny dosiahol v roku 1986 na titul majstra sveta, na „mundiale“ o štyri roky neskôr vybojoval striebro. Zomrel 25. novembra 2020 na srdcový infarkt.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Diego Maradona