Dzurinda a Kollár preskočili zbieranie podpisov, predstavili Modrú koalíciu a majú dva hlavné ciele (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MODRÁ KOALÍCIA: Predstavila nový politický projekt
Mikuláš Dzurinda počas tlačového brífingu predstaviteľov Modrej koalície na tému: Predstavenie nového politického projektu. Bratislava 27. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 27. januára 11:51

Pod hrozbou májových či júnových predčasných parlamentných volieb sa expremiér Mikuláš Dzurinda a predseda strany Spolu – občianska demokracia (Spolu-OD) Miroslav Kollár rozhodli preskočiť zbieranie podpisov na vytvorenie novej politickej strany.

Ako ďalej informoval na piatkovej tlačovej besede Dzurinda, Spolu-OD preto zmenili na stranu Modrá koalícia.

„Dnešok je veľmi významným dňom, pôvodne sme mali začať zbierať podpisy na vznik politickej strany Modrí – Európska ľudová strana. Chceli sme založiť liberálno-konzervatívnu politickú stranu. To, že došlo k pádu vlády a hrozbe predčasných volieb, ma podnietilo k zvažovaniu, ako budeme ďalej postupovať,“ vysvetlil Dzurinda.

Rokovania s KDH

Dzurinda ďalej informoval, že už rokoval s Kresťanskodemokratických hnutím. „S predsedom Milanom Majerským sme sa dohodli, že v rozhovoroch budeme pokračovať. Máme záujem aj o širšiu spoluprácu. Budeme komunikovať so všetkými záujemcami, ktorí o komunikáciu a eventuálnu spoluprácu s nami budú mať záujem,“ uviedol bývalý premiér.

Dodal, že k voľbe predsedu strany ešte len dôjde, sám však priamo nepovedal, či ním bude on. „Uchádzať sa už nechcem o nič, ale ani neuhnem. Nečakám, že ma navrhnú,“ tvrdí.

Činitele prípadnej spolupráce alebo zjednotenia sú podľa Dzurindu tri. „Prvým je vernosť našej príslušnosti k západnej civilizácii. Je to nevyhnutná podmienka. Naším domovom je dnes nielen Slovensko, ale aj Európska únia,“ zdôraznil.

Dva hlavné politické ciele

Druhým činiteľom je ochrana demokracie a právneho štátu a tretím činiteľom je udržateľná a konkurencieschopná ekonomika.

MODRÁ KOALÍCIA: Predstavila nový politický projekt
Mikuláš Dzurinda počas tlačového brífingu predstaviteľov Modrej koalície na tému: Predstavenie nového politického projektu. Bratislava 27. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

„Máme dva hlavné politické ciele. Prvým je zastaviť úpadok a chaos, tým druhým je privodiť pozitívny obrat. Dnešná politická kultúra, predovšetkým v parlamente, je neudržateľná a neznesiteľná,“ myslí si expremiér Dzurinda.

Taktiež si myslí, že medzi politikmi a novinármi by mal vládnuť rešpekt. „Chceme povedať jasné nie kultúrnym vojnám. Konzervatívci nemôžu poraziť liberálov a liberáli nemôžu poraziť konzervatívcov. Je potrebná spoločenská zhoda,“ vyzval Dzurinda.

MODRÁ KOALÍCIA: Predstavila nový politický projekt
Predseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Kollár počas tlačového brífingu Mikuláša Dzurindu a predstaviteľov Modrej koalície na tému: Predstavenie nového politického projektu. Bratislava, 27. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

Miroslav Kollár na tlačovej besede uviedol, že tento týždeň sa zavŕšila jedna etapa fungovania strany Spolu-OD. „25. januára 2018 bola strana Spolu zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR a takmer na deň presne po piatich rokoch sa zmenila na Modrú koalíciu,“ uviedol Kollár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš DzurindaMilan MajerskýMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieModrá koalíciaSPOLU – občianska demokracia