- aktualizované 17. júna, 14:00
Európska komisia (EK) odporúča, aby Ukrajina a Moldavsko dostali status kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ). Posudzovala aj žiadosť Gruzínska, to však ešte k takémuto odporúčaniu nedospelo, má však perspektívu. Pre krajiny je to ďalší krok bližšie k členstvu v eurobloku.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Gruzínsko a Moldavsko podľa EK, ktorá o tom informuje na svojej webstránke, majú dobrý základ pre zosúladenie sa s legislatívou EÚ a Ukrajina sa postupne približuje k značným prvkom tohto zosúladenia v mnohých oblastiach. Kandidátsky status by podľa nej Ukrajina a Moldavsko mali dostať za predpokladu, že podniknú kroky v mnohých oblastiach.
Vojna na Ukrajine: Zelenskyj je pripravený pracovať na vstupe do EÚ a dodávky zbraní nie sú podľa Stoltenberga provokácia (online)
Gruzínsko sa podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyen musí politicky spojiť, aby navrhlo jasnú cestu k štrukturálnej reforme a EÚ. Zatiaľ preň odporúčajú európsku perspektívu, ale EK znova posúdi, ako spĺňa množstvo podmienok pred udelením kandidátskeho statusu.
Jasný signál podpory
EK žiadosti o členstvo v EÚ pre Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko posudzovala na základe kritérií odsúhlasených Európskou radou, a to politických a ekonomických kritérií a schopnosti prijať povinnosti členstva v EÚ. Tiež brala do úvahy ich úsilie v zavádzaní povinností vyplývajúcich z asociačných dohôd.
Merkelová si za rozhodnutiami stojí, budovanie Nord Stream 2 či blokovanie vstupu Ukrajiny do NATO neľutuje
„Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko zdieľajú silnú a legitímnu túžbu po vstupe do Európskej únie. Dnes im vysielame jasný signál podpory v ich ašpiráciách, aj keď čelia náročným okolnostiam. A robíme to tak, že pevne stojíme za našimi európskymi hodnotami a normami a stanovujeme cestu, ktorou sa musia vydať, aby mohli vstúpiť do EÚ,“ vyjadrila sa predsedníčka EK Ursula von der Leyen s tým, že stanoviská Komisie sú zlomové pre vzájomné vzťahy a potvrdzujú, že krajiny „patria, v pravý čas, do EÚ“.
Očakávajú sa ďalšie rozhodnutia
„Očakávame, že členské štáty prijmú v najbližších dňoch ďalšie rozhodnutia, ale naše partnerské krajiny by už mali začať pracovať na tom, aby na svojej strane dosiahli kľúčové reformy načrtnuté v našom odporúčaní. To je kľúčové pre to, aby Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko napredovali na svojej ceste do EÚ,“ skonštatoval zas eurokomisár pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivér Várhelyi.
Odporúčanie EK prediskutujú lídri európskej dvadsaťsedmičky na samite 23. a 24. júna v Bruseli. Začatie prístupových rokovaní vyžaduje jednohlasné schválenie všetkých členských krajín.