Europarlament je znepokojený stavom právneho štátu na Slovensku, obáva sa korupcie aj paragrafu 363

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi. Proti prijatiu uznesenia bolo 70 europoslancov a 64 členov EP sa hlasovania zdržalo. Dôvodom znepokojenia je novela slovenského trestného zákona, ktorú navrhla nová vláda Roberta Fica. Informuje o tom tlačový odbor EP.

Neoprávnené využitie zrýchleného legislatívneho procesu

„Poslanci sú obzvlášť znepokojení neoprávneným využitím zrýchleného legislatívneho procesu v prípade novely trestného zákona a rozpustenia Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý rieši prípady korupcie a závažné trestné činy. Tieto zmeny ohrozujú integritu súdnych procesov a podľa poslancov oslabujú boj EÚ proti podvodom,“ konštatuje správa EP.

Europoslanci zároveň vyzývajú slovenskú vládu, aby prehodnotila navrhované zmeny v legislatíve týkajúcej sa ochrany oznamovateľov, keďže podľa návrhu nových pravidiel by oznamovatelia mohli byť retroaktívne zbavení ochrany, dodáva EP.

Reforma 363 paragrafu

Európsky parlament ďalej vyzýva slovenskú vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku.

Europarlament veľmi znepokojujú aj plány na prijatie právnych predpisov na Slovensku, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia, konštatuje správa EP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament