Druckerovo ministerstvo navýšilo prostriedky pre materské a základné školy, milióny pôjdu na rozširovanie kapacít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva Tomáš Drucker (uprostred) počas návštevy Základnej školy Podzáhradná v Podunajských Biskupiciach pri príležitosti odovzdávania polročného hodnotenia. Bratislava, 31. január 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR výrazne navýšilo prostriedky na budovanie kapacít materských a základných škôl. V otvorenej výzve z Plánu obnovy a odolnosti SR sa suma zvýšila z 82 miliónov eur na viac než 128 miliónov.

Ako rezort školstva ďalej informoval, v prípade rozširovania kapacít základných škôl sa pôvodná alokácia zvýšila o 15 miliónov eur, a teda v súčasnosti ide o temer 53 miliónov eur.

Vysoký záujem a vyčerpanie financií z pôvodnej alokácie na rozširovanie miest v základných školách viedli k uzavretiu výzvy na poskytnutie financií z Plánu obnovy a odolnosti SR. Rezort k dnešnému dňu eviduje 43 žiadostí, z ktorých je 37 relevantných. Objem prostriedkov potrebných na uspokojenie týchto žiadateľov prevyšuje 68,5 milióna eur,“ uviedlo ministerstvo a doplnilo, že v prípade, ak by sa podarilo finančne pokryť všetky žiadosti, mohlo by byť vybudovaných viac než 5 600 miest v ZŠ.

Navýšenie alokácie

V reakcii na dopyt sa v spolupráci s Národnou koordinačnou a implementačnou jednotkou podarilo alokáciu navýšiť. Prostriedky by mali smerovať žiadateľom, ktorí žiadosť podali pred uzavretím výzvy a v rezervnom zozname sú na takom mieste, že je ešte možné poskytnúť im prostriedky z mechanizmu. V zozname sa nachádzajú napríklad obce Voderady a Hviezdoslavov.

Situáciu s nedostatkom miest v materských a základných školách rieši rezort školstva najmä prostredníctvom výziev na dobudovanie chýbajúcich kapacít. V auguste 2022 boli vyhlásené výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR, vďaka ktorým môžu samosprávy, cirkevné aj súkromné školy zvyšovať kapacitu bez nutnosti spolufinancovania,“ približuje ministerstvo.

Investície do predškolského vzdelávania

Výstavba MŠ vychádza z reforiem, ktoré majú za cieľ zvýšiť počet detí v predškolskej výchove. Ide napríklad o povinnú predškolskú výchovu pre 5-ročné deti, či právny nárok na škôlku, ktorý by mal na budúci rok vstúpiť do platnosti.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) konštatoval, že investície do predškolského vzdelávania majú veľkú návratnosť, vzhľadom na to, že v ranom veku detí je priestor na rozvíjanie ich kognitívnych schopností i vyrovnávanie rozdielov spôsobených domácim prostredím.

Ministerstvo eviduje 169 relevantných žiadostí o poskytnutie dotácie, z ktorých 93 žiadateľov splnilo podmienky poskytnutia prostriedkov v objeme vyše 52 miliónov eur,“ uviedlo MŠVVaM SR s tým, že vďaka tomu by malo v škôlkach vzniknúť viac než 3 700 miest.

Cieľ plánu obnovy

V procese posudzovania je aj ďalších 43 žiadostí v celkovej hodnote temer 36 miliónov eur, ktoré by mohli priniesť ďalších bezmála 2 200 miest.

Cieľom plánu obnovy je vytvoriť 9 114 miest v materských školách po celom Slovensku. Financie sú určené na vybudovanie kapacít prostredníctvom výstavby novej infraštruktúry, rekonštrukcie, modernizácie či prístavby materských škôl, školských jedální a materiálno-technického vybavenia,“ doplnilo ministerstvo.

Rezort tiež avizuje, že čoskoro by mala byť vyhlásená ďalšia výzva, v hodnote bezmála 13 miliónov eur. Tá bude určená pre zriaďovateľov prevádzkujúcich či majúcich záujem prevádzkovať MŠ, ako hospodársku činnosť, čo znamená poskytovanie vzdelávania financovaného najmä zo zdrojov iných, než verejných.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SR