Poslanci Európskeho parlamentu na plenárnom zasadnutí vo francúzskom Štrasburgu prijali balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov Európskej únie na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Viac právomocí na analýzu
„Nové zákony zabezpečujú, že ľudia s legitímnym záujmom, vrátane novinárov, odborníkov z médií, organizácií občianskej spoločnosti, príslušných a dozorných orgánov budú mať okamžitý, neobmedzený, priamy a bezplatný prístup k informáciám o skutočnom vlastníctve, ktoré sú uchovávané vo vnútroštátnych registroch a sú vzájomne prepojené na úrovni EÚ. V registroch budú okrem aktuálnych informácií aj údaje staré minimálne päť rokov,“ uviedol europarlament.
Nová legislatíva proti mimovládkam môže byť ďalším dôvodom na zastavenie eurofondov, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu
Zákony tiež dávajú finančným spravodajským jednotkám viac právomocí na analýzu a odhaľovanie prípadov prania špinavých peňazí a financovania terorizmu ako aj na pozastavenie podozrivých transakcií.
Celoeurópsky limit 10-tisíc eur
Legislatíva obsahuje aj ustanovenia o zvýšenej ostražitosti, pokiaľ ide o mimoriadne bohatých jednotlivcov, zavedenie celoeurópskeho limitu 10-tisíc eur na hotovostné platby s výnimkou medzi súkromnými osobami v neprofesionálnom prostredí a opatrenia na zabezpečenie dodržiavania cielených finančných sankcií a zabránenie ich obchádzaniu.
Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala Beňová
Na dohľad nad dodržiavaním nových pravidiel boja proti praniu špinavých peňazí bude vo Frankfurte nad Mohanom zriadený nový orgán – Úrad EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AMLA).