Európska únia uvalila sankcie na ruských predstaviteľov zodpovedných za väznenie Navaľného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexej Navaľnyj, úmrtie
Ľudia protestujú po celom svete v súvislosti so smrťou Navaľného, ruské úrady tvrdia, že Alexej Navaľnyj, najzarytejší nepriateľ ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bojoval proti korupcii v úradoch a organizoval masové protesty proti Kremľu, zomrel vo väzení. Mal 47 rokov. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia (EÚ) v piatok uvalila sankcie na ruských súdnych a väzenských predstaviteľov zodpovedných za väznenie zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného. Ten zomrel vo februári v arktickej väzenskej kolónii.

Pomalé zabíjanie Navaľného

„Pomalé zabíjanie Alexeja Navaľného kremeľským režimom je ostrou pripomienkou jeho absolútnej neúcty k ľudskému životu,“ vyjadril sa šéf európskej diplomacie Josep Borrell vo vyhlásení, keď oznámil sankcie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tie sa zameriavajú na 33 predstaviteľov a dve väznice, pričom zahŕňajú zmrazenie majetku a zákaz cestovania. Podľa Borrella „ukazujú naše odhodlanie brať ruské politické vedenie a orgány na zodpovednosť za pokračujúce porušovanie ľudských práv v Rusku“.

Väzenské kolónie

Sankcie sa podľa EÚ týkajú väzenskej kolónie IK-6 a väzenskej kolónie s maximálnym stupňom stráženia IK-3, vrátane vedúceho predstaviteľa Vadima Kalinina, kde bol Navaľnyj väznený pred smrťou.

„Obe kolónie sú známe tým, že na väzňov vyvíjajú fyzický a psychický nátlak, úplnú izoláciu, mučenie a násilie. Na oboch miestach bol pán Navaľnyj týraný, vrátane opakovaného uväznenia v trestnej cele a krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania, čo viedlo k vážnemu zhoršeniu jeho zdravia,“ uviedla.

Medzi sankcionovanými predstaviteľmi súdnictva sú Andrej Suvorov, ktorý vlani odsúdil Navaľného na 19 rokov v kolónii so špeciálnym režimom, a Kirill Nikiforov, ktorý zamietol Navaľného žalobu voči IK-6, aby sa odvolal proti jeho premiestneniu do trestnej cely na 12 dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjJosep Borrell
Firmy a inštitúcie Európska únia