Európski ministri spravodlivosti rokujú o dopadoch vojny na Ukrajine a zvýšení ochrany utečencov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: SITA/Branislav Bibel

Dopadom vojny na Ukrajine sa v utorok venujú ministri spravodlivosti Európskej únie (EÚ) na neformálnej Rade ministrov v Prahe.

Dôraz pritom kladú na ochranu zraniteľných osôb – utečencov. Na programe utorňajšieho zasadnutia je tiež diskusia o zbieraní a uchovávaní dôkazov za účelom vyšetrovania trestných činov v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.

Ochrana utečencov

Na Slovensku nezaznamenali rapídny nárast počtu prípadov zraniteľných dospelých osôb prichádzajúcich zo zahraničia v súvislosti s aktuálnou alebo predchádzajúcou utečeneckou krízou.

„Vnímame priestor na skvalitnenie právnej úpravy a prikláňame sa k zintenzívneniu medzinárodnej spolupráce, ktorá by mohla prispieť napríklad k uľahčeniu cezhraničného uznávania rozhodnutí v oblasti ochrany zraniteľných dospelých osôb,“ uviedla v súvislosti s právnou ochranou zraniteľných osôb ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).

Vyšetrovanie vojnových zločinov

Vzhľadom na skutočnosť, že vo viacerých členských štátoch sa už v určitej forme začalo vnútroštátne vyšetrovanie zločinov spáchaných na Ukrajine, cieľom plánovaného poobedňajšieho rokovania je predebatovať aj problematiku zhromažďovania a uchovávania dôkazov na stíhanie týchto zločinov.

„V tejto súvislosti možno vyzdvihnúť, že Slovensko sa stalo členom spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny hneď, ako bolo pristúpenie otvorené pre iných ako zakladajúcich členov,“ uviedlo ministerstvo. Členmi spoločného vyšetrovacieho tímu za Slovenskú republiku sú zástupcovia prokuratúry ako aj polície.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováPeter Bubla
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR