Exminister práce Milan Krajniak bude v eurovoľbách lídrom kandidátky Kresťanskej únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Krajniak
Bývalý minister práce za Sme rodina Milan Krajniak. Foto: archívne, Szilárd Koszticsák/MTI via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Lídrom kandidátky Kresťanskej únie (KÚ) v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu bude bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ktorý pôvodne pôsobil v hnutí Sme Rodina.

Ako informovala KÚ, Krajniak prijatie ponuky na kandidatúru zdôvodnil tým, že chce presadzovať suverénnu a samostatnú konzervatívnu politiku, „ktorej podstatou je stáť na vlastných nohách, ísť si svojou cestou“. Zároveň odmieta byť „podržtaškou“ progresívcov či vlády.

Rešpekt k európskym partnerom

Druhé miesto na kandidátke bude patriť Michalovi Považanovi, kompletný zoznam kandidátov do Európskeho parlamentu plánuje politický subjekt predstaviť v najbližších týždňoch.

„Do eurovolieb sme sa rozhodli kandidovať samostatne. Chceme otvorene a nahlas presadzovať témy a záujmy Slovenska – suverénne formou i obsahom, autenticky, s rešpektom a úctou k našim partnerom v európskom spoločenstve, ktorého sme súčasťou,“ uviedla predsedníčka KÚ a poslankyňa Národnej rady SR Anna Záborská.

KÚ označila za svoju prioritu podporu suverénneho Slovenska, ktoré bude mať v EÚ právo veta, a tiež chce podporovať samostatnú a suverénnu politiku aj na Slovensku.

Podľa Krajniaka by Slovensko v únii malo vystupovať ako pokojná sila, s dôrazom na pokoj i silu. Chcú zmeniť to, že dosiaľ, podľa neho, konzervatívci nevystupovali ako suverénna a samostatná politická sila.

Suverénna konzervatívna politika

Bývalý minister práce dodal, že chcú dať ľuďom na výber tak, aby sa nemuseli rozhodovať len medzi premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a jemu blízkymi ľuďmi, a Progresívnym Slovenskom s ich blízkymi ľuďmi.

„Chceme zastupovať v europarlamente aj na Slovensku ľudí, ktorí vyznávajú kresťanské a konzervatívne hodnoty, a ktorí chcú suverénnu a samostatnú konzervatívnu politiku. Budeme chrániť život, kresťanské hodnoty, rodinu, deti pred LGBTIQ+ a transgender ideológiou a brániť Slovensko pred progresívnou ideologickou kolonizáciou,“ deklaroval Krajniak.

Krajniak na sklonku januára informoval, že odišiel z hnutia Sme rodina. Poprel vtedy, že by zakladal nejaký politický subjekt, prípadne do nejakej strany vstupoval.

Kandidoval aj za prezidenta

„Témy, ako sú obrana, suverenita Slovenskej republiky, budovanie slovenskej identity, presadzovanie konzervatívnych a kresťanských hodnôt, ma naďalej zaujímajú a považujem ich za dôležité. Budem sa k týmto témam vyjadrovať aj naďalej prostredníctvom článkov v konzervatívnych médiách alebo prostredníctvom sociálnych sietí a budem o nich rád aj diskutovať, tak ako doteraz,“ uviedol.

V minulosti pôsobil ako minister práce vo vládach Igora Matoviča (Slovensko) aj Eduarda Hegera (Demokrati). V roku 2019 sa uchádzal aj o funkciu prezidenta SR, získal vtedy necelé tri percentá hlasov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Kresťanská únia