Export Švajčiarska v decembri klesol, robilo sa menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Červený kríž oslavuje 150 rokov od založenia
Tisíc členov nemeckej pobočky humanitárnej organizácie Červený kríž sa zišlo v centre Berlína, aby oslávili 150. výročie od jej založenia. Medzinárodná mimovládna organizácia Červený kríž vznikla vo Švajčiarsku v roku 1863. Foto: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

ZÜRICH 5. februára (WEBNOVINY) – Švajčiarsky export v decembri oslabil, keďže na neho negatívne pôsobil slabý dopyt zo strany Európskej únie, ktorá je hlavným obchodným partnerom krajiny.

Kalendárne upravený export klesol o 4,2 % na sumu 14,049 mld. švajčiarskych frankov (CHF). Informoval o tom v utorok švajčiarsky colný úrad.

Neupravené tržby za export tovarov na trh EÚ sa zmenšili o 10,2 % a vývoz na trh Ázie klesol o 8,6 %. Švajčiarsky export do Číny sa prepadol o 24,9 %.

„Sme svedkami čistého poklesu, ale tento december mal o dva pracovné dni menej,“ povedal Alessandro Bee, ekonóm spoločnosti Sarasin.

„Aj po úprave o počet pracovných dní išlo o pokles, ale nie silný. Je to odzrkadlením recesie v Európe,“ dodal. Napriek poklesu vývozu Švajčiarsko za december vykázalo v obchode s tovarmi prebytok, a to v sume 1 mld. CHF.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať